Петима дванадесетокласници със силени интерес към роботиката се обединяват и с общи усилия създават компанията EduBots и своя пръв продукт – робота Tripio. Иновативният проект предоставя достъпна и разбираема образователна роботика за деца на възраст между 10-14 г. с цел да положи основите на роботиката, програмирането и микроелектрониката. Ето какво споделят и учениците за раждането на идеята, нейното реализиране и плановете си за развитието на образователния стартъп пред екипа на кампанията „Вдъхновяващите 5“.
Каква е мисията Ви?
- EduBots е основан и обграден от хора с мисия да предоставят достъпна, разбираема и интерактивна роботика на деца и младежи без възрастови ограничения. Желанието ни е чрез интерактивни обучителни видеа и персонализирани робо-комплекти да изградим общност от млади и проспериращи технологични ентусиасти, които активно да се включат в проектирането на бъдещето ни.
Колко е голям екипът Ви?
- Екипът ни се състои от петима ученици в 12 клас. Трима от нас тази година завършват 91. Немска езикова гимназия – Димитър Серафимов, Петко Миков и Калоян Благоев, един Софийската математическа гимназия – Рангел Плачков и един Националната природо-математическа гимназия – Руси Шишманов. За щастие имаме огромна подкрепа от менторите ни – Георги Начев от Simbula (както и наш ментор от Тийноватор) и Кристиян Михайлов от Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA).
Каква е дългосрочната Ви стратегия за развитие?
- Комплектът Tripio е първи от серията ни роботи „земя, въздух и вода“, която има за цел да изгради варираща по сложност и приложения система от обучителна роботика. След усвояване на различните видове познания, ще предоставим възможност на всеки ентусиаст да изгради свой личен робот – да направи своите първи стъпки в самостоятелното проектиране, програмиране и подбиране на части. Създаването от нулата на персонален робот ще открие вратите за него и робота му към участие в различни образователни и състезателни събития. Дългосрочната ни цел е EduBots да играе ключова роля за навлизането и развитието на всяко дете в сферата на роботиката.
Как се финансирахте първоначално?
- Екипът ни е един от четирите избрани за финансиране в първата кохорта от програмата на „Innovation Starter Accelerator“.
Защо определяте проекта/компанията си като иновативни и коя е отличителната им черта?
- Различният ни подход, начинът за предоставяне на информация и желанието ни за развитие на робо-сферата ни са иновативни за нас. Създаваме уникално образователно съдържание, което да бъде адаптирано към всеки ученик, със стремеж към знания в роботиката. Комбинацията от хардуер и създадени от нас уроци към него полагат основата на всяко дете с вече изявен или досега неоткрит интерес в сферата. Вярваме, че мисията на EduBots има капацитет в бъдеще да достигне деца по цял свят, като им позволи да навлязат в материята на роботиката.
Може да подкрепите иновативния бизнес, като натиснете бутона „Харесва ми“ на: https://inspiring5.bloombergtv.bg/edubots/