IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво се крие зад разпродажбата на борсите

В САЩ индексът Dow Jones загуби цялата натрупана от началото на годината печалба

16:06 | 22.11.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

„Черен октомври" сме срещали често в историята на фондовите пазари. Но все пак не се случва всяка година той веднага да е последван от „черен ноември". В продължение на седем седмици на фондовите пазари цари разпродажба. През последните дни тя се засили. Dax се приближи до границата от 11 000 пункта във вторник, но се възстанови леко на следващия ден. В САЩ индексът Dow Jones загуби цялата натрупана от началото на годината печалба.

Особено силен е спадът в цената на технологичните акции. Технологичният индекс в Ню Йорк Nasdaq спада с 15% от началото на октомври, а германският му еквивалент Tec-Dax - с 18%. И най-лошо бяха ударени американските акции, които бяха сред големите печалевиши на интернет и цифровизацията. Те са обобщени под акронима FAANG, съставен от първите букви на Facebook, Apple, Amazon, Netflix и Google (Alphabet). Те значително поскъпнаха, а сега застават начело на списъка с губещите: Facebook е с 39% под най-високите си нива от тази година, при Amazon и Apple - по 28%, при Netflix - 36%, а при Google - 20 процента.

Някои наблюдатели вече си припомнят 2000 г., когато интернет балонът се спука. В годините преди това цареше безпрецедентна еуфория. Технологичните акции поскъпнаха до екстремни височини. Но когато се оказа, че очакванията са твърде високи, всичко се срина.

Същевременно обаче има значителна разлика между 2000 г. и 2018 г. „Бизнес моделите на компаниите тогава не бяха достатъчно зрели", казва Али Масарва от агенцията за кредитен рейтинг Morningstar, цитиран от Süddeutsche Zeitung. И когато цените паднаха, много компании се сринаха и изчезнаха.

Ситуацията днес е фундаментално различна. „Най-голямата разлика от 2000 г. е оценката, т.е. връзката между цена и печалба", казва Ларс Крекел, стратег в лондонското дружество за управление на активите Legal & General Investment Management. Apple, Facebook и Сие генерират милиардни печалби. „Тогава имахме по-скоро фантазия, отколкото реалност, днес е обратното", казва Крекел. И печалбите вероятно ще продължат да надвишават средното ниво. Технологичният прогрес далеч не е изчерпан. Ето защо експертът гледа на ценовия спад от последните седмици като на корекция, а не като обръщане.

Акциите на FAANG поскъпнаха по-рано драматично, Apple например 17-кратно, Amazon – 29 пъти, а Netflix – 100-кратно. „С корекцията през последните няколко седмици това вече бе коригирано", казва Крекел. Вече не може да се говори за надценяване на технологичните акции, пояснява той. Специалистът вярва, че акциите ще бъдат привлекателни през следващите години. „В момента обмисляме по-скоро да навлезем повече в сектора, отколкото да продаваме това, което имаме". Въпреки това той предпочита да закупи колкото се може повече различни акции, за да разпредели риска.

Един анализ на акциите на FAANG показва, че проблемите им са много различни. Facebook се бори със загубата на доверие, произтичащо от дискусиите за речта на омразата, влиянието върху изборите и практиката на групата да използва интимните си познания за потребителите за целенасочена реклама. Младите хора се отвръщат от Facebook, в Европа платформата губи потребители. Много ще зависи от това дали компанията ще успее да си възвърне изгубеното доверие. От друга страна, популярните платформи Instagram и Whatsapp също принадлежат на Facebook.

Apple живее не само от телефоните iPhone, но и от други услуги: от музика и видео до съхранение в облака. Групата също успя да наложи високи цени, постигайки най-високите маржове сред всички производители. Но тъй като новите смартфони вече не са далеч по-добри от предшествениците си, настъпи ефект на насищане, което компанията ще усети. Колко точно ще стане ясно след данните за бизнеса през празниците.

Платформата за видео стрийминг Netflix досега бе успешна с комбинацията от лицензирано и самопроизведено съдържание. В бъдеще компанията ще се фокусира все повече върху собствените си продукции. Особено Amazon може да бъде опасна за Netflix, тъй като компанията вече има сравнително голям набор от видео съдържание в портфолиото си със своята услуга Prime.

Самата Amazon вероятно е наказана повече в контекста на отговорността на „клана на технологичните акции". Групата всъщност стъпва на солидна основа. Облачната услуга е лидер на пазара и изключително печеливша. Това, че Amazon отчита печалба, се дължи на успеха на този сегмент, който все още расте с двуцифрени темпове. При търговията Amazon продължава своята обичайна политика на растеж, растеж и растеж, дори и за сметка на печалбата.

Google, както Facebook, се бори за имиджа си. Собствените му служители протестират срещу плановете да се приложи търсене в Китай по представата на властите в Пекин и против липсата на многообразие в компанията. ЕС наложи рекордна глоба на компанията заради нечестните ѝ практики при операционната система за мобилни телефони Android. А компанията се отказа от сътрудничеството с Министерството на отбраната на САЩ.

Това показва, че акциите на FAANG не могат да бъдат поставяни под един показател. Мюнхенският мениджър на активи Георг дон Валвиц обаче също е оптимист за целия технологичен сектор: „Компаниите, които нямат вътрешни проблеми и спадат само заради спада на целия пазар, със сигурност ще са отново търсени", казва той, като цитира примери: Amazon, Scout24, Amadeus IT.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още