Около 5000 лева ще трябва да плати всеки, който иска да се пенсионира, но не му стигат 5 години трудов стаж. Това е предвидено в текст от Кодекса за социално осигуряване, който парламентът прие на второ четене.
Мярката всъщност би трябвало да е социална. Не като такава обаче я приема опозицията, съобщава Dnes.bg.
Сметката колко ще струва предсрочното пенсиониране направи депутатът от ДПС Хасан Адемов. Като възможна причина за недостиг на осигурителен стаж той посочи студентските години.
"Ако искат да разчитат на осигурителни права, тези хора трябва да платят еднократно между 4500 и 5000 лева", посочи Адемов.
Депутатите от „Коалиция за България” предложиха да се приеме възможността за разсрочено плащане на тези пари. Идеята обаче беше отхвърлена от мнозинството.
"С този текст наказваме хората, които са имали „нахалството” да се образоват, да работят, да получават по-високи заплати и да внасят по-високи вноски", посочи бившата социална министърка Емилия Масларова.
Колегата й Захари Георгиев пък е на мнение, че тази група хора няма вина за това, че няма осигурителен стаж, върху който се начисляват осигуровките. За да докаже твърдението си, той предложи на депутатите да си направят експеримент – да позвънят на вестникарска обява за работа с въпроса дали се предлага трудов договор и осигуряване на реалното възнаграждение.
Шефът на социалната комисия Драгомир Стойнев пък даде друг пример – с човек на 63 години, на когото не достигат 2 години стаж. Държавата му казва, че или плаща сега кеш, или остава без пукнат лев до навършване на законовата възраст.
"Прехвърля се тежестта на кризата, това, че държавата не може да се справи с нея, върху обикновените хора”, обобщи Мая Манолова, също от БСП.
Мощната атака на опозицията беше посрещната от Емануела Георгиева от ГЕРБ. Тя направи уточнението, че в закона е записана възможността за закупуване на до 5 години стаж. Тоест на някого може да не му достигат 6-7 месеца. Георгиева допълни, че в Европа няма друга държава, в която да е позволено купуването на трудов стаж.
"Това като разсъждение отива на Симеон Дянков или на някого от бюджетната комисия, но не отива на хора от социалната комисия", върна веднага репликата Манолова.
Кодексът за социално осигуряване предвижда от началото на следващата година да отпадне точковата система за пенсиониране. Оттогава влиза в сила изискването за 34 години трудов стаж за жените и 37 за мъжете.
Възрастта за пенсиониране пък ще достигне 60 години за нежния пол и 63 за силния.
Предвижда се и поетапно увеличаване както на осигурителния стаж, така и на пенсионната възраст. През 2026-а вече жените ще се пенсионират на 63 години, а мъжете – на 65.


Калин Стоянов: Допълваме сигнала към прокуратурата за разследването срещу Пеевски с нови данни
Борисов: Радев ползва всички ползи, които ГЕРБ донесе, особено еврозоната
Над 1600 участници от 48 държави се събират край Варна за юбилейния Международен летен лагер по бойни изкуства
Вечерните спектакли на Кукления театър във Варна започват днес с гостуващо представление от Румъния
Демерджиев: Има много повече полети, които поразително съвпадат като дати между Пеевски и Атанасова
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
Аксесоари за лятото, които прaвят семплия външен вид в стилен шедьовър
Теменужка Петкова: Бюджетът за 2026 г. е в грубо нарушение на закона
Какво закусва Том Круз, че продължава да прави супер каскади на 64 години
Демерджиев за полетите на Пеевски и Атанасова: Има още много, които съвпадат по дати и участници