Европа вече се готви за бежански вълни от Либия, каза комисар Кристалина Георгиева. Тя определи като реална възможността за сериозен бежански натиск към Турция, а оттам - и към България, съобщи БНР.
“Това е реален сценарий. Ние трябва да работим много близко с турското правителство и също така да сме готови за това как нашата страна ще може да реагира. Влизането в Шенген е не само чест, то е и отговорност – готови ли сме, доколко сме готови? Особено в тази променила се ситуация в арабския свят”, коментира еврокомисарят.
По повод разговорите за Либия в Еврокомисията Кристалина Георгиева каза, че след последните събития там вече е налице втвърдяване на позицията към Кадафи и неговия режим.
“Това, което става в Либия, е абсолютно недопустимо. Нямаме тема на разговор с Кадафи, когато срещу невинни хора се стреля. Всички бяхме единни, че ситуацията в Либия в последните часове се промени и изисква изключителна твърдост в международната общност, за да покажем една твърда позиция, да помогнем на хората, които в момента са в ръцете на безотговорно управление”, допълни Георгиева.
Готовността на Европа за бежански натиск от Северна Африка се очаква да бъде основна тема на предстоящия днес в Брюксел Съвет на министрите на вътрешните работи. В дневния му ред е и въпросът за присъединяването към Шенген на България и Румъния, не се предвижда обаче дискусия за дати и срокове.
Междувременно днес се очаква министрите да посветят повече време и внимание на започналия приток на бежанци от Северна Африка, който според прогнозите ще се увеличава значително в следващите дни и седмици


Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО
БАБХ спря от продажба над 500 кг храна от магазин в Хасково
Кокаин за 1,7 млн. евро е заловен на гръцкото пристанище в Пирея
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната