Правителството не разбира какви ангажименти се поемат със заявената подкрепа за Пакта за еврото. Това посочи лидерът на СДС Мартин Димитров днес.
Според Димитров с присъединяването към пакта България става гарант за заем първоначално за 3 млрд. евро, а по-късно – за 6 млрд. евро, което е 1/6 от БВП на страната.
„Ние сме за ЕС и еврото, но България е най-бедната европейска страна и такъв воденичен камък не може да поеме”, каза Димитров.
По неговите думи другият сериозен проблем, който поставят ангажиментите към пакта, е искането на отделни европейски страни за хармонизиране на данъците в ЕС.
„СДС предложи въвеждането на 10-процентния корпоративен данък и на плоския данък, а единното данъчно облагане в ЕС ще бъде пагубно за България”, посочи лидерът на партията.
„В дискусията какъв да бъде ЕС ние не трябва да се съгласяваме със всичко, което ни се предлага, а да участваме активно във формирането на европейската политика, за да се постигнат добри условия както за България, така и за ЕС”, добави Димитров.
Председателят на СДС посочи, че поетите ангажименти подлежат на договаряне и проблемът ще бъде внесен за обсъждане в българския парламент.
На изнесено заседание във Велико Търново Националният съвет на СДС прие позиция, в която призовава правителството да овладее процеса с необоснования ръст на цените и незабавно и окончателно да спре проекта АЕЦ "Белене".


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам