Бюджетният дефицит на България намалява с 56% на годишна база, или с 570 млн. лв. до 741,9 мл лв. през първото тримесечие на 2011 г., показват данни на Министерство на финансите, които напълно се припокриват с публикуваните предварителни данни.
През март 2011 г. бюджетът отчита 8,6 млн. лв. излишък.
Дефицитът по консолидираната фискална програма за първото тримесечие на 2011 г. е 1% от прогнозния БВП при 2,4% от БВП за същия период на 2010 година. Подобрението на бюджетното салдо се дължи на по-добро представяне, както в частта на приходите, така и в частта на разходите, уточняват от МФ.
Бюджетното салдо по консолидирания бюджет към края на март 2011 г. се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 751,8 млн. лв. и излишък по европейските средства в размер на 9,9 млн. лева.
Постъпилите приходи и помощи към края на месец март възлизат на 5,53 млрд. лв., като спрямо същия период на 2010 г. бележат ръст от 6,9%, или 358,3 млн. лв.
Повишението спрямо края на март 2010 г. се дължи в най-голяма степен на по-високите постъпления от косвени данъци, които са нараснали с 281,5 млн. лв. (16,4%) и по-високите приходи от социални и здравноосигурителни вноски, при които се отчита ръст от 136,6 млн. лв., или 11,4%.
Разходите по консолидирания бюджет, включително вноската на България за общия бюджет на ЕС към 31 март, възлизат на 6,27 млрд. лв. Спрямо края на първото тримесечие на 2010 г. се отчита подобрение, като разходите са с 568,8 млн. лв. (8,3%) по-ниски.
В структурно отношение спрямо март 2010 г. капиталовите разходи, разходите за субсидии за нефинансови предприятия и разходите за заплати и осигурителни вноски са по-ниски, докато при здравноосигурителните плащания се отчита повишение.
Фискалният резерв към 31 март 2011 г. възлиза на 4,7 млрд. лева.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Продължава най-мащабната евакуация заради пожарите във Франция и Испания
8 женски поведения, които отблъскват мъжа
Гърция, Тунис, Индия... ЮНЕСКО разшири списъка на защитените обекти
Стоянов за самолетите в Безмер: Имаме пълна подкрепа от НАТО за националната ни сигурност
Трима души, сред които и дете, загинаха при катастрофа на АМ "Марица"