От следващата седмица ТЕЦ "AES Гълъбово" ще започне търговска дейност, съобщи в Гълъбово Рой Рийд, изпълнителен директор на централата, предаде БТА.
Вече са преминали 72-часовите проби на двата енергоблока и най-новата централа на въглища в България може да започне производството на електроенергия, която ще продава по договор на Националната енергийна компания (НЕК).
Двата блока ще работят на първо време с мощност по 210 мегавата нетно производство. Направен е план-график за постъпателното им достигане на максималната мощност от 335 мегавата за всеки блок.
Докато това стане, централата ще плаща неустойки на НЕК заради непълното натоварване, припомниха от AES.
"Допълнителните суми, които американската AES е инвестирала заради проблемите около пуска на централата няма да се отразят на крайния потребител на електроенергия", поясни Рой Рийд. Той отбеляза, че проектът за ТЕЦ "AES Гълъбово" е най-голямата инвестиция в българската енергетика на стойност 1,3 млрд. Евро.
Според Петя Димитрова, ръководител на отдел "Околна среда", сероочистващата инсталация на централата работи по новите стандарти и е достигнала очистване на димните газове от серен диоксид на 98-99 процента. Тя е с т. нар. байпас, който не позволява централата да работи, ако не функционира и сероочистката.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие
Новолунието в Лъв променя живота на част от зодиите
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври