АЕЦ "Белене" има бъдеще - това е предварителното заключение на консултантите от английската банка HSBC, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, предаде БНТ.
Три дни преди да изтече настоящото 13-то по ред споразумение за удължаване на срока за подписване на окончателното споразумение за строителството на атомната централа, министърът заяви, че страната ни е предложила ново удължаване на преговорите.
Предложението на българската страна този път е за удължаване на преговорите с "Росатом" (водени чрез дъщерната й компания „Атомстройекспорт“) за четири месеца, т.е. до края на януари 2012 г.
Запитан за хода на преговорите, Трайчо Трайков обясни, че "независимо от взаимните искове, които Националната електрическа компания (НЕК) и „Атомстройекспорт“ си разменят по международните съдилища, разговорите в работната група и в момента вървят". Основният въпрос, на който се търси отговор, е какви пари са нужни за строителството на "Белене" и какви са възможните източници за осигуряването им.
"Знаете, че руската страна предлага да предостави част от това финансиране, затова основните разговори са концентрирани главно върху финансовите условия на този ресурс“, заключи Трайков.
Страната ни е готова да приеме част от парите за строителството на "Белене" да бъдат руски, но всичко зависи от условията, при които ще бъде отпуснат кредитът, направи уговорката министърът.
Заключението на консултанта HSBC е, че работата по проекта може да продължи, обобщи Трайков. Той допълни: „Те дават надежда, че може да се работи за превръщането на проекта в печеливш, но разликата между печеливш и губещ е много тънка и трябва да се договаря много внимателно.“


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Кармичните изпитания приключват за 4 зодии
След бомбите идват квотите: нова битка за украинската стомана
Всеки цвят има своята сила - как да я използваме?
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси
преди 14 години А на Каролев му е много добре като го цитират да не му споменават името, а да казват HSBC. В крайна сметка банката при всички сценарии печели, защо да не остави маймуните в България да си правят каквото искат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години По всичко личи, че "Руският интерес" е договорен и само се чака да минат изборите, че да се обяви решението.А в Обединеното кралство има смъртно наказание за национално предателство! отговор Сигнализирай за неуместен коментар