Цените на природния газ и на парното през отоплителния сезон няма да бъдат увеличавани, а е възможно дори да се понижат.
Така председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев твърде уклончиво коментира пред БТА по какъв начин въведените със стара дата по-ниски цени на газа биха могли да се отразят върху цената на топлинната енергия.
Според подписаното вчера във Варна споразумение с „Газпром“ българската страна получи очакваното намаление от 11% за газовите доставки от Русия. Цените влизат в сила от април тази година и ще важат до края на 2012 г.
При парафирането на договора министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обясни, че ефектът от това намаление ще бъде изчислен след съответните анализи на „Булгаргаз“ за потребеното синьо гориво за последните пет месеца.
Пред БТА Семерджиев обясни, че все още очакват разчетите на "Булгаргаз". Той посочи, че дружеството е натрупало и недовзет приход в размер на не по-малко от 150 млн. лева.
Семерджиев добави, че в момента природният газ е на цени, много по-изгодни от тези на алтернативните горива. В същото време от първи юли цените на топлинната енергия бяха намалени заради въвеждането на нова методика, включваща свиване на признатите специфични разходи на топлофикациите.
В заключение Семерджиев даде личната си прогноза, според която цените на топлинната енергия и на природния газ няма да се променят. Той обаче направи уговорката, че в крайна сметка всичко зависи от данните, които ще предостави "Булгаргаз".


Училищни отбори ще премерят знания в първото издание на междуучилищен куиз във Варна
Ватерполният „Комодор” спечели две бронзови купи
Премиерът Радев обеща: Малката потребителска кошница поевтинява с минимум 15%
ПСС излезе с предупреждение за туристите в планината днес
Първокласните лидери не ги е страх да назначават по-добри хора от себе си
SpaceX е фантастичен филм, в който Илон Мъск е продавач на мечти
Българската Wiser ще работи с германци за модерната отбрана на Европа
Милиардният залп за превъоръжаване стига и до българските компании
Китай е безспорният шампион по индустриални субсидии
Япония намери просто решение на проблема със задръстванията
Собственик написа „боклук“ на колата си и я върна на дилъра
Най-скъпите електромобили на изминат километър
Студената долна радиаторна тръба е сигнал за повреда
Хибридът на Stellantis за Европа се оказа различен от американския
ИПБ: Мантинелите са корупционното Елдорадо на пътния сектор в България
МВнР излезе с позиция по случая на Ива Михайлова в Северна Македония
Сашо Кадиев и Ивелина издадоха какъв е полът на бебето
Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба
Йотова за дрона в Румъния: МО реагира светкавично
преди 13 години "...Не е ясно как цените на газа ще се отразят върху тарифите за парното..."Ето така се будалка рая! Приказваш им несвързани приказки, издуваш бузи и се правиш на много важен и учен. А си най-обикновен крадец, само че с бяла якичка. Това не променя същността на нещата. Защо газът у нас е с 30% по-скъп отколкото в Холандия? Някакви алтернативни доставки да има? И защо това е така?Ами по големите гуши ще ги познаете защо... Не се накрадоха, не се награбиха. Грабят ни по особено нагъл и безочлив начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар