Временна анкетна комисия ще провери проекта за строеж на АЕЦ „Белене“. Предложението беше одобрено по време на гласуване в Народното събрание днес (3 октомври). Със 112 гласа "за", 19 "против" и 8 "въздържал се" парламентът реши за създаването на анкетната комисия, съобщи БТА.
Дебатите относно създаването на тази комисия продължиха няколко часа, но в крайна сметка депутатите решиха в полза на създаването й. В следващите два месеца тя ще има мандат да провери действията на три правителства досега по отношение на проекта.
Председател на комисията ще бъде депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев. В състава й влизат 13 депутати - шестима от парламентарната група на ГЕРБ, по двама от БСП и ДПС, както и представител на "Атака" и един независим депутат, отбелязва БНР.
Предложението за формиране на временната комисия за проверка на проекта „Белене“ от 2002 до 2012 година беше внесено от депутати от „Синята коалиция“ и на ГЕРБ.
По време на дебатите обаче не беше прието искането на „Коалиция за България“ да бъде обсъдена отмяната на решението за строеж на атомната централа.
През март депутатите гласуваха „за“ замразяването на проекта по предложение на правителството. Въпреки това за половин година премиерът не е предприел действия за прекратяване на строежа и не са били договорени окончателните условия за спирането на проекта, нито е спряно лицензирането на централата, коментира лидерът на „Демократи за силна България“ Иван Костов от парламентарната трибуна.
Депутатите отхвърлиха неговото искане премиерът да бъде привикан в Народното събрание и изслушан по поставените от Костов въпроси.
Заседанията на комисията ще се предават пряко по БНТ и БНР.


Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков
Кралица Камила блесна на стилно градинско парти в Бъкингамския дворец
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години