Националният статистически институт (НСИ) измери потребителска дефлация от 0,1% през октомври спрямо предходния месец.
Инфлацията от началото на годината е 3,8%, а годишната инфлация (ноември 2012 спрямо ноември 2011 година) достига 3,9 на сто.
Статистическите данни показват, че средногодишната инфлация за периода декември 2011 – ноември 2012 година е 2,8% спрямо предходния аналогичен период.
Основната причина за понижението на инфлацията са по-ниските разходи за транспорт (-1,7%), за жилищно обзавеждане и домакински уреди (-0,4%), както и за храни и безалкохолни напитки (-0,3%). Минимално поевтиняват алкохолът и тютюневите изделия (с 0,1%).
В същото време обаче се покачват цените на облеклото и обувките (1,3%), както и разходите, които правим за ресторанти и хотели (0,4%).
Според данните на НСИ сред хранителните продукти най-голямо понижение на цената отбелязват плодовете и зеленчуците. Зелето е поевтиняло с почти 35%, а цитрусовите и южните плодове – с 10,5%. Поскъпват обаче хлябът (0,3%) и птичето месо (почти 1%). През ноември по-високи са били цените и на сиренето (0,6%) и кашкавала (0,9%).
Сред нехранителните продукти понижение на цената са отбелязали горивата - за битови нужди понижението е от 2%, но поевтиняват и бензините – А95Н се е продавал с 4,1% по-евтино, при А98Н понижението е 3,5%, а на дизела – 2,4%.


Свален е дрон край Албена
Белгийски медии: България предлага добро съотношение между цена и качество в туризма
12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
Путин призна проблемите на Русия с горивата и обмисля забрана за износ на дизел
Уолстрийт вече залага на поевтиняване на еврото
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Наполовина по-ниска такса за подземния паркинг "Джеймс Баучер"
Домусчиев: КРИБ има шест условия за подкрепа на бюджета
Нощна размяна на удари между Русия и Украйна, свалени са дронове
Десислава Радева осъди жълт сайт за 25 500 лв.
преди 13 години Много искам да знам от къде пазаруват тези от НСИ, че годишната им инфлация е само 3,8%, щото моята по касови бележки от 2011 г. е 9.5%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар