Определени политики на управляващите преписват предложения от нашата предизборна програма, заяви в ефира на Bulgaria On Air новият лидер на СДС Божидар Лукарски. Той даде за пример изявлението на Румяна Тодорова, която беше избрана днес за председател на НЗОК, че здравната каса не бива да остава монопол в разпределението на средствата за лечебните заведения.
„Ние предложихме демонополизация и създаване на частни структури”, заяви Лукраски.
Лидерът на СДС коментира и планираното обединение на десни партии. Той подчерта, че в момента се водят преговори с всички десни и центристки формации извън парламента, като се търсят сходни виждания по икономически програми и мерки за излизане от кризата.
„Не стигаме дотам да мислим за обединение с ГЕРБ”, коментира Лукарски.
Позицията на СДС е, че в икономическата сфера има няколко законопроекта, които спешно трябва да бъдат подготвени. На първо място трябва да се изготви закон за частния фалит. Облекчаването на лицензионните режими и трансформирането на редица от тях в уведомителни е друго предложение на сините. Необходими са промени в провеждането на обществените поръчки, тъй като в момента законът съдържа "голяма доза субективизъм", допълни още Лукарски.
Той коментира и позицията на посланиците на Франция и Германия у нас по повод продължаващите вече почти месец протести срещу правителството - управляващите да се вслушат в исканията на гражданското общество и България да се откаже от олигархичния модел на управление.
По думите на Лукарски общата позиция на дипломатите е показателна за сериозността на проблемите на институционално и политическо ниво в България.
Реакцията по думите на лидера на СДС е безпрецедентна. „Такава не е имало дори към Гърция. Там критиките бяха по линия на финансовото състояние, но не и по отношение на провежданите политики”, коментира Лукарски.
В този смисъл подаването на оставка и провежданите на предсрочни избори са единственото решение на ситуацията у нас, допълни новият председател на СДС.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително