От 3 до 20 хил. лв. глоба за имотни посредници или брокерска агенция, които нерегламентирано извършват услуги, свързани с недвижими имоти, представят невярна информация или неистинни договори.
Това предложение е залегнало в проектозакон за дейността на брокерите, изготвен от Националното сдружение „Недвижими имоти" (НСНИ). В документа са описани всички предложения на представители на бранша, които целят изсветляването на сектора, стана ясно днес по време на пресконференция, на която участваха председателят на асоциацията Иван Велков и неговият заместник Добромир Ганев.
Глобата от 20 хил. лв ще бъде наложена за повторно нарушение на лица, които не са спазвали професионалната етика и стандарти по време на процеса на отдаване под наем или продажба на недвижими имоти. За първоначално нарушение глобите се предвиждат да са в рамките на 3 до 5 хил. лева.
По думите на Велков в близките седмици представители на сдружението ще проведат консултации с парламентарно представените партии и комисиите във връзка с приемането на закона. "Много от членовете на комисиите са сменени и сега трябва да запознаем новите членове на комисиите с подробностите и проблемите пред бранша", допълни Велков.
Председателят на сдружението посочи още, че в близките седмици към организацията ще се създаде Център за медиации, който да служи за решаване на спорове и проблеми свързани с наемането и продаването на недвижими имоти.
'Този център ще дава информация на хора, които имат нужда от помощ за техен проблем, свързан с имотен посредник. Така всички пострадали или колебаещи се граждани ще могат да получат помощ, ако са на път да сключат несигурна сделка или са попаднали на нелоялен брокер", посочи Велков.
Регистър на всички брокери на имоти
От сдружението отново апелираха за въвеждането на Публичен регистър на брокерите и посредниците на недвижимо имущество. Припомняме, че браншовата организация иска създаването на подобен регистър още от началото на 2012 година.
„Трябва да има регулация при имотите и тя трябва да бъде регистрационна. Ние искаме единствено да бъде въведен регистрационен режим – публичен регистър, който да бъде лесно достъпен и по всяко едно време да даде информация за съществуващи имотни посредници и дейността им“, обясни подробно Велков.
По негови думи регистър от такъв тип би успял да изсветли сектора и би го направил по-рентабилен и истински.
„Много хора се обръщат към нас след като са си изпатили от нелоялен или неистинен имотен посредник. Често пъти в основата на казуса седи брокер, който не се представя с истинското си име, а хората не са свикнали да искат легитимация от страна на брокерите. Това създава предпоставката за възникването на злоупотреби. Затова е и нужен регистър, в който да може да бъде направена справка за съществуването на всеки един брокер или агенция“, допълни председателят на сдружението.


Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
Конкуренцията от китайските AI модели започва да става убийствена
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Цветните и ярки джапанки превзеха лятото
Как тренировките и ходенето пеш помагат на женското здраве
Хейли Бийбър вдигна градусите по розов бански
Как се държат мъжете, които не уважават жените?
преди 12 години Абе доста неуредени са брокерите. Огромната част от тях са ужас. И така наречените големи агенции и те не струват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Продължавам да се чудя, кога ще се проумее, че нищо не може да стане насила и да има полезен резултат!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ето новата социална мрежа:"От сдружението отново апелираха за въвеждането на Публичен регистър на брокерите и посредниците на недвижимо имущество." отговор Сигнализирай за неуместен коментар