Почасовото трудово възнаграждение не е предпочитано нито от работниците, нито от бизнеса към този момент, каза във Велико Търново вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов, цитиран от БТА.
По думите му България е една от малкото държави в ЕС, в която почасовото трудово заплащане не е въведено като практика и осигурителната система не е адаптирана към такава форма на оценяване на труда.
Христов уточни, че и сега почасовото заплащане е уредено нормативно, с постановление на Министерския съвет, което определя минималната работна заплата и минималната почасова ставка, но не се използва като широко разпространена форма на оценяване на труда.
Според него причината е, че осигурителната система в България е конструирана с оглед стабилността на трудово-правните отношения. Тя залага на рамки, като пълен или половин работен ден, срочни или безсрочни трудови договори, затова, ако се въведе гъвкавата форма на ангажираност като почасовото заплащане, нейната стабилност ще бъде нарушена, а хората на наемния труд ще бъдат с ощетени осигурителни права, особено за пенсиите, каза Христов.
Във Велико Търново той присъства на работна среща, организирана от синдикатите на тема "Достоен труд и диалог", финансирана от норвежкото правителство.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Днес ще има придвижване на военна техника към полигона "Корен"
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°
На 29 юни се почита Св. Петър, любимият ученик на Христос