Делът на енергията от възобновяеми източници в България през 2012 година достига 17,7 на сто от общо потребената, показва статистиката на EurObserv'ER по проект, подкрепян от Генерална дирекция „Енергетика” към Европейската комисия.
Според тези данни още през 2012 година страната ни преизпълнява заложения в европейските директиви дял от 16% до 2020 година.
Освен България единствено Швеция преизпълнява целите – през 2012 година делът на възобновяемата енергия достига 52,4%, а целта на страната е до 2020 година 49% от потребената енергия да идва от ВЕИ-централи.
Като цяло данните от проучването показват, че всички страни от ЕС постигат напредък през 2012 година. Общият дял на енергията от възобновяеми източници в общността се повишава до 14,4%, спрямо 13,1% през 2011 година. Целта на ЕК е до 2020 година 20% от потребяваната енергия да бъде произведена от възобновяеми източници.
От статистиката е видно, че повечето държави се приближават към целите си. Най-бавно се движи Малта. През 2012 година страната е постигнала едва 0,3-процентен дял на енергия от възобновяеми източници, а целта й е 10% до 2020 година.
Сред изоставащите са още Великобритания – 4% през 2012 година при задължение от 15% през 2020 година. Белгия пък е постигнала дял на „зелената” енергия от 4,4%, докато заложените цели са за 14% до 2020 година.
От EurObserv’ER отчитат ръст на произведената енергия от соларни и фотоволтаични централи, както и употребата на биогаз. Развитие отбелязва и производството на енергия от биомаса. В същото време обаче производството от водните централи остава почти без промяна.
Увеличаването на дела на енергията от възобновяеми източници е факт и благодарение на свитото потребление на енергия през 2012 година. Това е ефект от рецесията, отбелязва институтът.


През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска
НА ЖИВО: Теглят жребия за Мондиал 2026
Каква е тайната на дълголетието на Дик Ван Дайк?
преди 11 години Като ги преизпълняваме, какво правим с тока?!? Няма ли да ни намалят цените най-накрая? отговор Сигнализирай за неуместен коментар