Бизнесът да участва активно в образованието, призова просветният министър Анелия Клисарова на националния форум „Правителство-бизнес. Рестарт на икономиката“.
По думите й в страните, в които е въведена т.нар. „дуална система“ – учене по време на работа, се наблюдава най-ниската младежка безработица и силно намалява броят на отпадналите ученици от образователната система.
Именно във въвеждането й фирмите имат своята роля чрез осигуряване на работни места за младите хора и в обучението на наставници.
Бизнесът трябва да участва в разработването и актуализирането на учебните планове и програми, особено в частта професионална подготовка и в националните изпитни програми за квалификация, изтъкна министърът.
Според Клисарова участието на работодателите в план-приема ще позволи веднага след завършване на образование младите хора да се реализират на трудовия пазар.
"Освен това трябва да завършват такива млади хора, с такива компетенции и умения, че да могат да сметнат за 7 лева колко вафли ще изядат", пошегува се Клисарова.
Тя отново изтъкна, че липсват инженерните специалисти и управляващите ще обърнат особено внимание на проблема. За целта още тази година е повишен стандартът за издръжка на един студент в тези специалности и се очаква да бъдат стимулирани университетите да обявят повече свободни места в тях.
Клисарова очаква бизнесът да се включи в разработването на магистърските програми и в настоятелствата на висшите учебни заведения – за да участва в регулирането на плановете и програмите и на разходваните средства за по-добра среда и обучение.
"Само съвместно можем да уточним – ще има или не държавна поръчка и как ще бъде уточнен този план-прием“, се обърна министърът към работодателите.
Клисарова заяви, че за първи път министерството ще има оперативна програма и тя е в размер на 572 млн. евро. По думите й с тези средства ще се работи за нова образователна и научна инфраструктура, за обединяването на наука, бизнес и иновации, което е една от тенденциите в Европа.
Коментарите в останалите дискусии на срещата между бизнеса и правителството можете да откриете тук.
Още новини от България можете да прачетете в Dnes.bg


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?