В предизборната кампания отсъстват предпоставките за висока изборна активност, заяви пред БНР политическият психолог Антоанета Христова, която е и директор на Института за изследване на населението и човека при БАН.
„По принцип хората участват в избори, когато имат перспектива и някой им дава решение на проблемите – така избирателите имат увереност, че могат да се справят. Това са обикновените, нормални и човешки правила, на базата на които правим избори. Сега те отсъстват. Тези правила, които предопределят активност, отсъстват в нашата среда“, коментира тя.
Въпреки обещаната от социолозите относително висока избирателна активност, Христова не е уверена, че на 5 октомври ще има такава.
„Хората се чувстват в ситуация без изход и не знаят накъде да се обърнат“, каза тя.
Според нея след многото негативни събития у нас като наводненията и след като наяве излязоха много истини за политиците, "мръсотията изплува на повърхността и става много видима". Така дори по-оптимистично настроените са станали реалисти.
„Много е важна активността, защото тя ще предопредели нова конструкция. Сега много от проблемите ни идват от липсата на морал и ценности при политиците“, допълва Антоанета Христова.
Тя обаче отчита, че политиците са успели да деморализират коректива на гражданите, които са искали да постигнат контрол и промяна.
„Образованието и знанието за това как бихме могли да променим конструкцията, може да накара хората да гласуват с отвращение“, смята тя.
Според Христова, трагедията в Горни Лом допълнително ще засили усещането за песимизъм в страната. Тя предположи, че ще има общ ефект за намаляване на избирателната активност, което ще засегне всички политически сили.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
BlackRock казва, че френските акции са с привлекателна оценка
Куба е изчерпала горивото си, потапяйки страната в мрак и протести
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд