Германската компания за производство на опаковъчни машини Multivac планира да изгради нова фабрика в България или Румъния, става ясно от съобщение на Министерството на икономиката.
Фирмата работи по проект за ново производство на стойност 2,5 млн. евро и първоначално ще разкрие 80 работни места, като фокусът ще бъде производството на технически модули.
Ръководството на компанията се очаква скоро да вземе финално решение за локацията на инвестицията, като изборът се свежда до България или Румъния.
Компанията присъства в 140 страни и осигурява заетост на 4 500 работници в седем производствени бази в различни части на света. Към момента компанията има представителство в София.
„Много германски компании изпитват недостиг на квалифицирана работна ръка в Германия и се оглеждат за други инвестиционни дестинации“, посочи финансовият директор на Multivac Кристиан Трауман. Той оцени качеството на българските кадри като много добро, което е и причината в първото им предприятие да няма нито един служител от Германия. „Поддържаме тясно сътрудничество с Техническия университет в София, в момента дори имаме 4 стажанта“, допълни той.
Министър Лукарски, който е на работно посещение на министъра в Мюнхен, посочи, че страната ни има традиции в машиностроенето, както и подходящи условия за развитие на високотехнологичнии иновативни производства като това на Multivac.
Като конкретен пример той даде предоставяните от Национална компания „Индустриални зони“ възможности и по-конкретно зоната в Божурище, където наскоро завод откри друг голям германски инвеститор - BHTC.
Интерес към българския пазар проявява и друг член на германския Съюз на производителите на машини и съоръжения (VDMA) – „Баумюлер“, която работи в сферата на автоматизиране на производствените процеси. Компанията реализира годишен оборот от 220 млн. евро и има над 1600 служители по цял свят. „Баумюлер“ има изградени производства в Чехия и Словения, а амбициите й са за разширяване на пазарния дял у нас.
По предложение на Лукарски компанията, както и Съюзът на производителите на машини и съоръжения ще търсят сътрудничество с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) за идентифициране на потенциални партньори от българска страна.
Членове на Съюза ще търсят възможности от взаимен интерес с български компании и на предстоящ през октомври форум в София, участие в който към момента са заявили близо 40 баварски компании.
В рамките на посещението си Лукарски е посетил и завода на BMW, където е представил последните положителни индикации в развитието и привличането на високотехнологични компании от сферата на производство на компоненти за автомобилната индустрия у нас. Йън Робъртсън, член на УС на BMW, е определил потенциала на българския пазар като добър и е посочил, че увеличените продажби на BMW в България са барометър за подобряващото се икономическо състояние на страната ни.


Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Защо Швеция предлага безплатен престой в тиха горска хижа?
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
Защо аутизмът не трябва да се третира като самостоятелно състояние?
Букурещ гласува в кметската надпревара