Столичният общински съвет (СОС) одобри на днешното си заседание доклад за сключване на договор за доставка на 20 употребявани трамвая от Чехия за нуждите на "Столичен електротранспорт" ЕАД.
Цената за 20-те трамвая е 760 хил. лв. и включва доставката от Прага до София, посочи пред журналисти вносителят на доклада Зафир Зарков от ГЕРБ, цитиран от БТА.
Зарков коментира, че 27 хил. лв. за един трамвай е много добра цена, „направо подарък“, тъй като чисто нов трамвай струва над 3 млн. лв. Трамваите ще бъдат доставени в началото на следващата година и най-вероятно ще обслужват линия номер 22.
Зарков каза още, че ще бъдат заменени най-старите, над 50-годишни трамваи, които все още са в експлоатация в столицата.
20-те трамвая в момента се движат в Прага и е получено уверение, че нямат нужда от ремонт за няколко години, допълни общинският съветник. Той обърна внимание, че трамваите ще могат да бъдат експлоатирани дълго време.
„При трамваите не е като при автомобилите, 17-годишен трамвай не означава 17-годишен автомобил“, подчерта Зарков. Той посочи, че стари трамваи се използват в много европейски градове като аткракциони и връзка с миналото. В Прага тези 20 трамвая не са най-старите, има и 30-годишни, каза Зарков. Той увери, че не трябва да има никакви опасения относно качеството им.
Зафир Зарков припомни, че предстои и доставка на 28 швейцарски трамвая. Те са дарение и също ще пристигнат в началото на 2016 г.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада