Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро, се повиши през тази седмица с 2,80 на сто, до 1,457 пункта, съобщава Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). От началото на годината ИТЦ се е повишил с 5,1%.
Доматите се търгуват без промяна по 1,68 лева за килограм, но цената на краставиците от внос скача с 26% до 2,57 лева за килограм. Зелето поевтинява с пет стотинки до 0,73 лева за килограм, а картофите се продават по 0,60 лева за килограм на едро.
Ябълките поскъпват с 5,7% до 1,12 лева за килограм. Цената на лимоните се понижава с 6,2 на сто до 2,24 лева за килограм средна цена. Портокалите поевтиняват с 2,0 на сто до 0,96 лева за килограм. Мандарините поскъпват с 4,6 на сто и се търгуват по 1,37 лв./кг.
Кравето сирене се продава средно по 5,54 лв./кг, а кашкавалът, тип "Витоша", се търгува по 9,97 лв./кг.
Олиото поскъпва с 0,5 на сто и се търгува по 2,14 лева за литър. Цената на каймата се повишава с 0,6 процента, до 4,70 лева за килограм, съобщава БТА.
Пилешкото замразено месо се продава по 3,77 лева за килограм. Захарта поскъпна с 0,7% и се продава средно по 1,40 лв./ кг.
Цената на брашното, тип "500", се повишава с 1,2 на сто и се търгува по 0,85 лева за килограм.
Зрелият фасул се купува средно по 2,90 лв./кг. Цената на ориза се качва с 2,6 на сто, до 2,01 лв. средно за килограм.
Яйцата се търгуват по 0,19 лева за брой на едро.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
преди 10 години Регулация, регулация, регулация!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар