Подготвяното Трансатлантическо споразумение между ЕС и САЩ за свободна търговия (ТПТИ/TTIP) ще е от ключово значение за България, защото голяма част от износа на страната се дължи на IT индустрията. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Георги Димитров от Фондация "Право и Интернет".
Той смята, че е възможно скоро Споразумението за свободна търговия да е факт и даде за пример CETA - споразумението на ЕС с Канада (по което преговорите са приключили, но трябва да бъде одобрено от Съвета на ЕС и държавите членки и още не е влязло в сила – бел. ред.).
ЕК дава ясен знак, че подписването на търговските споразумения няма да е отстъпление от европейските практики и стандарти за защита на потребителите, коментира той.
В момента, за да може един продукт да стигне от единия до другия пазар, той преминава през тежки сертификации. Понеже в Европа и САЩ има различни стандарти, приравняването e сложен процес и ето защо това беше една от от нерешените теми в последните години, допълни експертът.
Що се отнася до фармацевтичната индустрия, уеднаквяването на правилата според него ще е много сложен и труден процес.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 9 години Много точно казано. На тия фирми им трябва най-много ISO, то е световен стандарт. Но яко влязат тия арбитражи по ТъпСииТИ, малките български фирми дали ще имат ресурс да се защитават в щатите. Ами авторските права, ако има? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Журна_Г_листиката е втората най-древна професия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това е идеята на целия филм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ба го у експерто...че то и аз да продавам прасетата и да отивам за експерт !"Ключово значение"...какво ще ядеш след ТТИП бе другар , не че сега не ядеш отпадъци ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "защото голяма част от износа на страната се дължи на IT индустрията" Много "силен" и "конкретен" аргумент шъ знайш!А дай да видим колко се дължи на ИТ индустрията и какво изнася ИТ индустрията всъщност? Щото май май основно изнася труд. Не продукти, не услуги а труд! Труд за американски компании, труд за създаване на американски софтуер и чипове, труд за услуги, предлагани от американски компании. Така че как точно ТъПсииТИ ще помогне аз не виждам. По-скоро и малкото ИТ компании които правят нещо за нашия си пазар, ще бъдат закопани и погребани от хамериканците отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много поръчкови статии днеска...ше имате и за премии ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не, не и НЕ! Откъде ги вадите тези експерти бе? (бе-то е само за благозвучие). ЕК дава достатъчно знаци, че хич няма да скоро факт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Твърдо НЕ.Опита от големи бизнес начинания между българи-американци показва, че резултата е същият като при големи бизнес начинания между българи-руснаци. Все сме прецакани и губещи, вече не с милиони а с милиарди.Никакво ТПТИ!Да изтичат договорите с американските ТЕЦ-ове и да се махат оттук. Алчни кърлежи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар