Броят на членовете в търговската камара в Серес е намалял до 10 хиляди от 17 хил. преди кризата, след като редица компании са били закрити. От тях 1000 са се премести в България, казва председателят на камарата Христос Меглас.
Преместванията са довели до ръст на безработицата до 29,1% през 2015 г. от 13,8% пет години по-рано. БВП на глава на населението е спаднал с 15% до 8676 евро за региона, което е вторият най-нисък в Гърция. През 2008 г. е възлизал на 11 421 евро.
„Серес е жив пример за това как богатите стават бедни. Бяхме един от най-богатите региони, сега сме сред най-бедните“, казва Меглас.
Текстилните индустрии са закрити, а през последните години три от четири завода за обработка на домати са спрели дейност.
Василис Кампанис, председател на гръцката Федерация на данъчните консултанти, казва, че офисът му е залят от запитвания на гърци, които искат да преместят дейността си в България.
Данъчни облекчения и по-проста система за регистриране на компании в Гърция са единственият начин да се привлекат обратно фирмите, казва той.
Намаляването на данъците обаче е малко вероятно. Тази година Гърция одобри пакет от нови данъчни и пенсионни реформи съгласно условията на третия спасителен заем на стойност 86 млрд. евро.
В Петрич гърците се събират в кафенето „Акрополис“ с две гръцки знамена на балона.
Вагелис, собственикът на кафенето, се премества в България, след като гръцките власти го глобяват с 3000 евро за това, че е закъснял с регистрирането на свой служител.
„В Гърция те просто взимат, взимат, взимат“.
Лицето му се сбръчква на въпроса дали Гърция му липсва.
„Чувствам се ужасно да живея тук. Но имам деца, които трябва да издържам. Гърция не ми остави избор“.


Фестивалната столица на България: лятото, в което музиката и киното превзеха Варна
Черно море влиза в Pro Cup – нов турнир за 720 000 евро
Във Варна започва изграждането на първите 40 подземни контейнера за смет
Доматите и червеният пипер поевтиняха с над 17% за седмица, лукът и салатата поскъпват
Иран отговори на Тръмп: Ормузкият проток ще остане ирански
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Унгария потапя шлепове, за да повиши нивото на Дунав край АЕЦ „Пакш“
Атаките срещу кораби в Ормуз се засилват, САЩ затягат натиска над Иран
Приходите на Anthropic скочиха до над $11,5 млрд. за второто тримесечие
Моди очертава плановете за растеж на Индия и се обръща към младите
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят с електрически SUV
Силен трус 6,9 разтърси Индонезия: Засега няма данни за жертви и разрушения
"Отлична реклама за самоубийствена политика": Кирил Дмитриев за видео с мигрант, хвърлящ пари
Дунав при Русе падна до минус 123 сантиметра
"Къде Бургас беше по-добър?" Терзиев с въпроси за "Евровизия"
Мароко осуети нов масов наплив за преминаване към Сеута
преди 9 години напоследък по улиците на София, в трамвая в ресторанта все по-често може да се чуе гръцка реч и това не са само студенти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар