Изпълнителните директори в България имат годишен доход от 100-120 хил. евро. Това показва анализ на Българската Екзекютив Сърч Асоциация (БЕСА) за възнагражденията на топ мениджърите в компании, които ползват услуги по директно търсене на кадри. Заплатите на финансовите и търговските директори са до 80 хил. евро годишно, а на мениджърски позиции като маркетинг директори и шефове на човешки ресурси възнагражденията са около 50 хил. евро.
Анализирани са компании с персонал над 300 души и над 10 млн. евро оборот.
Управляващите директори имат все по-разнообразни като пакет и нива възнаграждения, посочват от БЕСА. За годишния им доход определящи са секторът, в който работи фирмата, собствеността, регионалната структура и оборотът. За изпълнителните директори огромно значение имат и бонусите във формата на пари или акции, както и все по-интересните и разнообразни фиксирани придобивки. Освен стандартните за ранга релокационни пакети, все по-често се наблюдава предоставяне на членства, поемане на разходи за МBA програми, гъвкавост на пътувания, подкрепа на семейния живот, както и компенсаторни пакети и бонуси при подписване на договор за поемане на нова роля.
Оперативните директори заемат втора водеща позиция по нива на заплати. Те имат годишен доход от около 70-85 хил. евро. В този сегмент има висока активност и конкуренция, като над 40% от кадрите, които се търсят, са в индустриалния сектор. Често фирмите се фокусират върху производството на детайл или продукт, изцяло за компанията-майка. Подобни фирми имат малки административни функции, а стратегическите решения се взимат от нивата извън България.
Финансовите директори имат годишен доход от около 68-82 хил. евро, пише в анализа. За такива позиции се търсят хора с лидерски умения, които да работят за управление на риска и на паричните потоци. Много фирми използват центрове за споделени услуги, във или извън страната, които поемат дейности като счетоводство, управление на плащания и др. Затова от финансовите директори все повече се изисква да управляват мултифункционални и трансгранични взаимоотношения.
Търговските директори са със заплата от около 67-80 хил. евро.
На следващо място по доходи са IT директорите, които взимат по 61-73 хил. евро.
Възнагражденията на маркетинг директорите са в порядъка на 56-68 хил. евро, както и на директорите "Човешки ресурси", които годишно взимат 49-59 хил. евро.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа


преди 9 години Това ,че ти не взимаш такава заплата ,не означава ,че няма доста хора с такива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добре де - тая статия е много подвеждащо написана (да не казвам друго) - последно кои взимат такива заплати - мениджърите (много генерализирано) или управляващите директори/топ мениджърите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години егати глупостите, то в Швабия и Австрия не са такива, а в наща страна със средна заплата от 500 стин леа словом и цифром .... ше се пукна от смях .... :)) Или не познавате в БГ парите или нещо има грешка в числата или става въпрос за Венецуелски Боливари, аз друго обяснение няаааам ..... :)) Ааааа да може би на някой Чех от ЧЕЗ или Австриец от EVN да там им плаща цяланарод на тях всичко ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щом даже и ти си инджИнер оправихме я...сетне що България отивала на майната си ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години направи си собствена фирма ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години нереално високи :) ама така е с бюрократите, що не слушах нашите??? инжинер ще ставаш ... глупец! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Шефе? Надявам се да четеш това тук и щом ме представяш за твой АйТи директор да ми увеличиш заплатата поне до минималната която се споменава в статията. За да не те излагам с обувки които имат дупка на палеца. отговор Сигнализирай за неуместен коментар