Законът позволява срок от 24 часа за подаване на оферти в обществени поръчки, коментира в ефира на БНР регионалният министър Николай Нанков по повод търга за тол системата. Регионалното министерство преди дни даде срок от едва 24 часа за нови оферти по тази обществена поръчка. Този кратък срок беше обжалван и процедурата отново е спряна.
Регионалният министър обясни още, че всъщност процедурата по набиране на оферти в този търг не е рестартирана, а срокът е бил удължен с 24 часа.
Въпреки ограниченото време има шест подадени оферти и три жалби. Един от кандидатите е успял да подаде и оферта, и жалба срещу късия срок, което, според регионалния министър, означава, че времето е било достатъчно.
Процедурата за набиране на оферти за изграждането на системата за събирането на тол такси стартира през април 2016 година. Тя на няколко пъти беше спирана след жалби, но условията в нея не са променяни, каза Нанков.
Жалби срещу процедурата подават едни и същи компании със сходни мотиви. За Нанков процесът по въвеждането на системата се саботира умишлено от заинтересовани страни, които имат траен интерес да не бъдат въведени тол системи.
Тези компании не извършват дейност, която да е свързана с тол такси, обясни още регионалният министър.
Системата за тол таксите предвижда въвеждане на електронни винетки за леките и лекотоварни автомобили.
Тежкотоварните камиони обаче ще плащат тол такси. Така ще бъде отчетено не само теглото и големината на превозното средство, но и изминалите километри.
По този начин ще бъдат увеличени приходите от преминаването през пътната инфраструктура.
Тежкотоварните камиони амортизират пътищата в по-голяма степен от другите участници в движението. Те са и по-големи замърсители на околната среда.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
преди 8 години И когато се знае, че едни и същи играчи подават жалби, очевидно целенасочено да саботират системата, нищо ли не може да се направи? Всички освен въпросните ще имат полза от нея. Не е истина колко пари ще влизат само от чуждестранните превозвачи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар