Към края на жътвата на слънчогледа изкупните цени са с 12,7% по-ниски спрямо миналата година. Ожънати са 84% от засетите площи според оперативни данни на агроминистерството. Средният добив е 228 кг/дка и към 21 септември 2017 г. производството достига 1,5 млн. т.
При 40% реколтирани площи до момента са прибрани 953,5 хил. тона царевица със среден добив 572 кг/дка. Изкупните цени са с 1,5% по-ниски спрямо миналогодишните.
Средни изкупни цени към 20.09.2017 г., сравнено с предходната седмица и със същия период на 2016 г., лв./тон без ДДС. Източник: данни на САПИ ЕООД, обработени от МЗХГ.
Според прогноза на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) може да се очаква производството на царевица да бъде около 2,4 млн. т, а на слънчоглед около 1,85 млн. т.
Експертите от Центъра отбелязват, че за цената на слънчогледа се очертава трудна година. През септември 2017 г. цените паднаха под 550 лв./т, но е възможно да се покачат в следващите 1-2 месеца до 600 лв./т. В момента изкупните цени на царевицата са около 260 лв./т и се очаква в следващите месеци постепенно да се покачват.
Общото производство на царевица в света по данни на CAPA през 2017/18 г. се очаква да бъде около 1,03 млрд. т, което е с 4% по-малко от предходната година, но 8% по-високо, отколкото в периода 2010-2015 г.
Възходящото развитие на животновъдството в следващите месеци ще поддържа силно търсенето на царевица.
Предварителните предвиждания на FAPRI за средните цени на царевицата в ЕС през тази пазарна година са за около 162 евро/т.
Производството на слънчоглед в световен мащаб ще достигне исторически рекорд през 2017/18 г. с обеми от 47,4 млн. т. Само за последните 5 години световното производство е нараснало с повече от 20%, основно от Черноморския регион.
Световното производство на рапица ще достигне 72,1 млн. тона по данни на агроминистерството на САЩ (USDA).


Празнични безплатни пешеходни обиколки ще се проведат във Варна
България въвежда постоянна забрана за улов на есетрови риби в река Дунав и Черно море
39 пожара гасиха огнеборците в страната за изминалото денонощие
16 души са ранени във "войната" по пътищата за последното денонощие
Сретен Йосич излезе от затвора
Биткойн пада под $90 000 след намалението на лихвите от Фед
Българският бизнес мисли за отбрана и няма да вдига ударно заплати през 2026 г.
„Мълчаливи несъгласия“ изострят разделението във Фед след намалението на лихвите
Китай показа най-големия в света "кораб майка" за дронове
Мексико въвежда мита до 50% за китайски и азиатски стоки
Какви са слабите места на дизеловия Mercedes-Benz OM651
ЕС тихомълком планира нов клас автомобили с цена под 15 000 евро
Знаете ли как Audi Matrix LED комуникира с пътя?
Kia показа новия си кросоувър за Европа
Сервиз поиска 15 000 евро за ремонт на Tesla, собственикът я оправи срещу 100 евро
Община Бобошево е осъдена на 5000 лв. обезщетение за ухапване от куче
Ерика Кърк: Дъщеря ни няма търпение да отиде в рая, за да види баща си
Радостин Василев: Слави и БСП да декларират, че ще напуснат управлението
Земетресение от 4,9 по Рихтер в турския град Съндъргъ