На първо място ние сме тези, които трябва да носим отговорност за имотите си, заяви пред bTV министърът на околната среда и водите Нено Димов по повод нанесените щети от бедствия. „Огромната част от домовете в България, включително и моят, не са застраховани”, каза той.
Министърът предупреди, че днес има предупреждение за жълт код за високи води на река Тунджа около Ямбол. Вероятно в сряда ще бъде обявен оранжев код.
Той припомни, че на последното заседание на Министерския съвет бе решено ако кметовете не могат да поддържат язовирите, водните обекти да преминат към държавата.
За продължаващите протести на природозащитници заради управлението на национален парк „Пирин“ и ски зона Банско Нено Димов каза: „местните общности са тези, които имат основната тежест и ще се съобразим с тях, както в Трън и Генерал Тошево“ (където имаше местни референдуми срещу добива на злато и на природен газ – бел. р.).
По повод обвиненията на екоактивистите, че концесионерът на ски зона Банско ползва по-голяма от разрешената концесионна площ, той заяви, че концесионната такса не се определя на площ, а според приходите.
„Мен лично ме притеснява и искам да видя променено в концесионния договор, след завършването на проверката на прокуратурата, да имам показатели, по които мога да санкционирам концесионера за екологични (нарушения – бел. р.)“, каза Нено Димов.
„Аз ще се съглася с решението и констатациите на прокуратурата”, подчерта той по повод започналата проверка след сигнал на природозащитници.
Министърът декларира, че в Пирин се извършва само санитарна сеч.
Той определи протестите за Пирин като политическа кампания.
„Бях изпратил писмо да попитам кой е собственикът на „Юлен” до БНБ. Получих отговор, че не е в правомощията ѝ да ми отговори на този въпрос”, допълни екоминистърът.
В отговор водещият пусна откъс от интервю с премиера Бойко Борисов от февруари, в което се коментира точно тази тема. На въпрос „Знаете ли кой е реалният собственик на Юлен?“ Борисов казва: „Всички знаят, независимо че го крият. Ако ме питаш, за Цеко Минев става въпрос, сега да не ме съдят утре, защото сигурно има някакъв друг формален собственик, но омразата между Цеко Минев и зелените поражда всичко това, което се случва в момента“.
Борисов призовава „собственикът да излезе, да се разкрие, да сложи картите на масата и да приключим с това“. „След като Цеко Минев движи всичко на Банско, най-вероятно той е, ако не собственикът, достатъчно близък до собственика“, коментира министър-председателят.


Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина