Производители на череши от региона на Стара Загора днес излизат на протест срещу ниските изкупни цени. В 12 часа те планират да блокират магистрала "Тракия", предаде БНТ.
В старозагорското село Ракитница има около 1000 дка черешови градини. Там заради обилните дъждове в момента брането на реколтата е невъзможно.
Проблем е и това, че берачите намаляват поради понижаващите се цени. В началото на кампанията изкупната цена на плодовете е била 1 лев, но сега е паднала до 70-80 стотинки.
Загубите няма да са малки, за бране се плаща 35 ст. за килограм. Има и разходи и за торене и пръскане, каза производителят Райна Йовчева.
Друг проблем е, че тази година плодовете са с по-малък размер и прекупвачите не ги искат.
Градинарите казват, че изкупната цена на черешите миналата година е била 1,40 лв.
Проблем има и в други региони на страната. С 40 до 60% са по-ниски цените на ягодите и черешите и в Тутраканско.


Турист "бере душа" след падане от триметров зид във Велики Преслав
Тъжна вест! Почина известен български политик
БАБХ констатира огнище на шарка по дребните преживни животни
Националното състезание „Млад спасител“ се проведе във Варна
Безапелационен „Комодор” ликува със злато във ватерпола!
Иран увеличава износа на петрол през Ормузкия проток на фона на засилен трафик
Алхасан: Израел няма интерес преговорите да успеят
Алхасан: Страните от Персийския залив искат войната да спре
Алхасан: В Персийския залив има доста разочарование от САЩ
Горещата вълна в Европа се засилва, Франция обяви най-висока степен на тревога
Безпилотният Xiaomi YU7 GT се оказа по-бърз от Mercedes-Benz G55 AMG с шофьор
Renault промени из основи Megane
Най-караният автомобил в САЩ не е Toyota или Ford
Китай поставя противопожарен бутон в електромобилите си
Новият V8 на Toyota идва, за да промени играта
Разбиха мрежа за клониране на карти за гориво, двама са арестувани у нас ВИДЕО
На 8 август такситата трябва да имат стикери само в евро, от бранша искат нов срок