Прокуратурата да разследва последните случаи на насилие над медиците поиска здравният министър Кирил Ананиев. Той сезира Сотир Цацаров във връзка с два инцидента на побой над лекари от изминалите дни, съобщават от здравното министерство.
Във връзка с последните два случая на проявена агресия срещу медицински лица на територията на Област Велико Търново министърът на здравеопазването изпрати до главния прокурор доклада за двата инцидента с искане да бъде осигурено приоритетно разследване по тях.
На 21 януари 35-годишна жена, на чието дете служител от ФСМП – Горна Оряховица е оказвал медицинска помощ, е проявила физическо насилие спрямо медицинското лице.
На 22 януари двама мъже и една жена са нападнали медицински екип в Отделението по хемодиализа на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“.
Настояването на министъра на здравеопазването е разследванията по тези два случая, както и по всеки друг случай на агресия срещу медицински специалист при изпълнение на служебните му задължения, да бъдат проведени по реда на бързо производство.
Сигналът на Министерството на здравеопазването е на основание подписаното Споразумение за сътрудничество и взаимодействие между Прокуратурата на Република България и Министерството на здравеопазването. Предмет на споразумението е създаването на организация за незабавна реакция при престъпления срещу медици.
Още в края на 2017 г. във връзка с увеличаващия се брой на нападенията и проявената агресия спрямо медицински лица, главният прокурор издаде заповед до окръжните прокурори и Градския прокурор на София за създаване на организация за незабавна реакция при установена агресия над медицински специалисти по време на изпълнение на служебните им задължения.
Министерството на здравеопазването остро осъжда посегателството спрямо медицински специалисти и се обръща към всички български граждани и най-вече към представителите на ромската общност с апел да проявяват уважение и разбиране към високоотговорната и често пъти животоспасяваща работа на медиците.
От Българския лекарски съюз /БЛС/ настояват за работещ механизъм за защита на лекарите на работното им място и цялостни действия към превенция на агресията в лечебните заведения настояват. В позиция, изпратена до медиите, от съсловната организация осъждат насилието над медици и посочват, че е недопустимо лекари да стават заложници на собственото си призвание.
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/ организира национална кампания за превенция на агресията, съобщиха от асоциацията. В рамките на инициативата се предвиждат дискусии, на които ще бъдат поканени представители на Министерството на здравеопазването, на прокуратурата, на центровете за спешна медицинска помощ и спешните отделения в болниците, синдикатите и пациентските организации. Първата дискусия за превенция на агресията над медици ще бъде през февруари.