Планът на Европейската централна банка (ЕЦБ) да разгърне потенциала в Европа за развитие на успешни стартъп компании не сработи, когато бе взето първоначалното решение за смаляване на основния лихвен процент. Причината е, че европейските банки в отделните държави не проявиха очакваната смелост в инвестициите си и изолираха иновативните идеи. Такова мнение изказа управляващият партньор и председател на Съвета на директорите на Expat capital Никола Янков, коментирайки темата за предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.
„Банките не изпълниха своята интермедитационна роля. Те отказаха да поемат риск и затова инвестираха в имоти и прекалено малко в бизнеса на Европа“, посочи експертът.
Последното решение на ЕЦБ за запазване на рекордно ниските лихви е напълно основателно, защото евентуално увеличение би разширило спреда на държавни облигации на страни като Италия, казва още Янков. Подобно последствие би наранило сериозно Европа, тъй като италианската икономика е една от водещите в Европейския съюз, макар и в неособено цветущо състояние.
Що се отнася до влизане на България в Шенген и механизма ERM II, информацията, че се готви поредно отлагане, е изфабрикувана от социалните мрежи, смята Никола Янков.
„Официално и неофициално няма информация за отлагане на българското членство в ERM II и Шенген. Предстои доклад на ЕЦБ за българската банкова система в началото на юли. Коментари и публикации в социалните мрежи не си струват обсъждане на този етап“, допълва Янков.
Investor.bg припомня, че в края на миналия месец се появи информацията, че България няма да получи отговор за влизането на лева в ERM II през юли, както бе обявено преди година. Вместо това решението ще бъде отложено най-рано за есента, след избирането на нова Европейска комисия и може би дори след изтичането на мандата на сегашния президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги.
Още от разговора вижте във видеото.


Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Не е само до калории: как кортизолът влияе на коремните мазнини
4 лъжи, които ни държат в капана на нещастния брак
Фармацевтичното оръжие на Китай
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
Какво става с Джена Елфман – една от звездните блондинки на 90-те?
преди 6 години А за законодателния спам защо нищо не казват?Колкото и пари да раздават банките, дори и да ги дават на нулева лихва, защо някой ще рискува да прави стартъп в етатистка империя като ЕС? отговор Сигнализирай за неуместен коментар