ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля" внасят промени в Изборния кодекс, с който предлагат отмяна на машинното гласуване за местни и парламентарни избори, съобщи БНР.
Председателят на Правната комисия и депутат от ГЕРБ Анна Александрова обясни, че законодателната инициатива идва след доклада на ЦИК. "Изключително тревожен (доклад - бел. ред.), ако на местните избори останат така заложени в законодателство 6 хиляди машини за гласуване, рискуваме да провалим местните избори", посочи тя.
Според нея мотивите за подготвяните промени, са че местните избори са едни от най-тежките и сложни избори в българското законодателство. “Знаете, те се провеждат в многомандатни избирателни райони. В два тура, повечето от тях. На някои места имаме между три и четири вида избори, като прибавим и преференциите за общински съветници, това са пет вида избори", коментира Александрова.
Съпартиецът ѝ Александър Ненков допълни, че в доклада на ЦИК е акцентирано върху сбърканите протоколи от машините и сериозните технически проблеми:
"Хората явно и не могат да се справят, защото грешките бяха наистина огромни. И фактът, че и ЦИК, и "Информационно обслужване", и много водещи анализатори оспорват значението на машините", каза той.
По думите му парите за един демократичен вот не могат да бъдат спестявани, но на последните избори за Европейски парламент машините не са довели до по-справедливи избори. Ненков смята, че този вид вот е и много скъп – 77 стотинки струва вотът с хартиена бюлетина, докато с машина той възлиза на 60 лева.
От ГЕРБ изчисляват, че само за първия тур за местния вот, с изискването за минимум шест хиляди машини, каквито са разпоредбите в сега действащия Изборен кодекс, държавата трябва да плати над 18 млн. лева.
Промените в Изборния кодекс с отпадането на машинното гласуване на местни и парламентарни избори и запазването му за президентски и европейски избори, ще бъдат направени в преходните и заключителни разпоредби.
ГЕРБ са получили уверението от ДПС, че ще ги подкрепят, а БСП са се обявили против.


Последен ден за безплатно обменяне на левове в евро
Виц на деня - 30 юни
Мачовете по ТВ днес (30 юни)
Без ток във Варна на 30 юни 2026
Честваме събора на светите дванадесет апостоли на Иисус Христос
Казусът с Anthropic показва най-лошия възможен начин за регулиране на AI
Йената достигна 40-годишно дъно спрямо долара
Подходът към изкуствения интелект може да определи бъдещето на ЕС
Иран е решен да контролира Ормуз
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Какво ви казва цветът на маслото за състоянието на автоматика
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Волейболният национален тим на България за мъже до 18 г. стана балкански шампион
Земетресение с магнитуд 4,2 е регистрирано в Гърция
Десет вълни украински дронове към Москва, унищожени са 50 дрона
Над сто венецуелци, депортирани от САЩ часове преди трусовете, са в неизвестност
Тръмп за срещата между САЩ и Иран в Катар: Може би е важна
преди 6 години Хаха - ЦИК да направи по-практично машинното гласуване... *** те така стават нещата... Само пожелаваш и то става... ЦИК нито има капацитета, нито има бюджета, нито му е работа да изобретява машинното гласуване!Факт е, че с машинното гласуване ГЕРБ би много силно. Със или без него пак ще бие. Според мън към тоя момент България няма техническия капацитет да въведе машинно гласуване за няколко месеца. От къде ще дойдат технически грамотни хора по селата и малките градчета, които да знаят как се борави с машините? Няколко хиляди такива - не 1-2ма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Защо ЦИК не предложи начин да се направи машинното гласуване по практично, а искат да го махат... Така ли се прави ? "Автомобилите са ни много сложни, дай да ги забраним, с каруци ще пътуваме" ,"GSMите и те са сложни, дай с гълъби ще комуникираме". отговор Сигнализирай за неуместен коментар