IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Предлагат нов начин за ценообразуване на лекарства за инфекциозни заболявания

В момента фармацевтичните компании не участват в търговете, защото трябва да продават под себестойност

17:15 | 26.06.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Заради ръст в цените на суровините, предизвикан от пандемията от коронавирус, Министерството на здравеопазването (МЗ) предлага промени в Наредба 34, които ще позволят някои лекарства за инфекциозни заболявания да се продават на по-високи цени. Става въпрос за механизъм за определяне на максималната стойност за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма. Това са медикаменти, заплащани от държавния бюджет, за заболявания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване.

С предложението, публикувано за обществено обсъждане, Министерството на здравеопазването дава възможност лекарствата да се продават на по-високи стойности.

Към момента в световен мащаб се наблюдава увеличаване на цените на суровините използвани в производството на лекарствени продукти вследствие на обявената от Световната здравна организация пандемия от коронавирусна инфекция и възникналите икономически рестрикции. Причините, които налагат приемането на предложените изменения и допълнения са свързани с възникнал проблем при осигуряването на лекарствени продукти, необходими за лечение на инфекциозни заболявания и по-конкретно съществуващия механизъм за определянето на максималната стойност за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма, посочва се в проекта. 

В момента фармацевтичните компании не участват в търговете, защото трябва да продават под себестойност, а така пациентите остават без лечение. Причината за възникалия казус е, че в България се взема предвид стойността на медикаментите от предходно договаряне, което създава трудности за някои фармацевтични компании.

Това нормативно изискване принуждава производителите на тези лекарствени продукти да не участват в търговете, тъй като не могат да реализират печалба, а дори напротив – биха претърпели значителни икономически загуби, пише в мотивите към проекта.

Предлага се цените на единица лекарствено вещество от предходното договаряне да отпаднат, а да се определят „чрез групиране, в което не участват лекарствени продукти на други притежатели на разрешение за употреба, като се взема най-ниската стойност". Тя ще се изчислява на база цена за същия лекарствен продукт по международно непатентно наименование със съответната лекарствена форма, заплащана от обществените фондове на няколко референтни страни, предлагат от здравното министерство.

Целта на промяната е да се преодолее съществуващото затруднение при закупуване на лекарствени продукти, предназначени за лечение на инфекциозни заболявания, за които липсва алтернатива за лечение с други лекарствени продукти, посочва се още в проекта.

Новите разпоредби са съобразени с настъпилите икономически промени в световен мащаб, дължащи се на пандемията.  В резултат на предложения механизъм за определяне на стойността на тези продукти се очаква да се преодолее възможността от прекъсване на терапията на нуждаещите се пациенти, смятат вносителите.

Промяната няма да окаже финансово въздействие върху държавния бюджет за 2020 г., но такова ще има за 2021 г., тъй като стойността по договорите за доставка на лекарствени продукти, сключени през 2020 г., ще се заплаща до средата на първото полугодие на 2021 г. След това е изчислено, че увеличението ще е минимално.

Анализът показва, че разликите в процентно съотношение между посочените стойности за заплатените лекарствени продукти за 2018 и 2019 г., са съответно 0,63% и 0,54%. Това означава, че дори и след приемане на предложената промяна, няма да е налице съществено увеличение при изразходването на финансови средства за лекарствените продукти, които са единствени в международно непатентно наименование, закупувани по реда на Наредбата, посочват от здравното министерство.

Проектът за промени в наредбата е за обществено обсъждане до 23 юли 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:05 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още