Днес се пуска движението в тръбата за София на тунел "Витиня", съобщи премиерът Бойко Борисов в профила си във Facebook.
Модернизацията на най-дългия тунел в България продължи повече от три години.
Борисов посочва в профила си, че тръбата в посока София е с нова облицовка, хидроизолация, отводнителна и дренажна система, асфалтова настилка, система за видеонаблюдение, пожароизвестяване, вентилация, светофарна уредба, осветление и система за светлинно водене, с които се осигуряват по-висока безопасност на пътуването.
„Витиня“ е най-дългият автомобилен тунел в България - 1195 метра. Строителството му започва през 1974 г. В експлоатация е от 1984 г. и досега не е извършван подобен ремонт. През 2017 г. след инспекция на тръбата за София е било установено, че тя не отговаря на изискванията и за да се гарантира безопасността на пътуващите, са изпълнени частични ремонтно-възстановителни дейности. На съоръжението са били направени множество проучвания и експертизи, въз основа на които се предприема авариен ремонт, посочва от своя страна в прессъобщение Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
ББ
По думите на Борисов в тунела ще има и аварийни връзки между двете тръби - две пешеходни и една шосейна. При авария връзките ще се ползват за евакуация на хора и автомобили, както и за достъп на линейки, пожарни и други специализирани автомобили.
От АПИ добавят, че съоръжението е снабдено с 14 реверсивни вентилатора, както и със система с LED осветление, съставена от 375 осветителни тела.
Извършени са множество изследвания с георадар и геологически сондажи – сложен процес, към който се пристъпва, след като чрез механични обследвания и огледи са констатирани конструктивни проблеми. Проучванията показват, че необходимият ремонт ще е по-сложен и ще отнеме повече време от първоначално предвиденото, допълват от АПИ.
Установени са кухини както между първичната и вторичната облицовки, така и между първичната облицовка и планината. Причините за наличието им са комплексни. Едната от тях е местоположението на тунела, който е в Гогинския разлом. Друга причина са различните технологии, които са използвани в строителството на съоръжението през 70-те години, изтъкват от Агенцията.
Според експертите стоманената армировка е била в гранично състояние до момента, в който носимоспособността ѝ е щяла да стане нулева и при съвсем дребно въздействие е имало опасност да се свлече цялата скална маса, посочва АПИ.
За усилване на тунела и попълване на кухините между първичната облицовка и скалния масив е инжектиран специален бетонов разтвор през направени за целта 3000 отвора. Извършено е след това укрепване на масива и тунелните облицовки, за което са изпълнени анкери с обща дължина около 72 км. Всичките са инжектирани с около 600-700 литра циментов разтвор за всеки анкер. Положени са около 28 125 кв. м хидроизолация, 4500 куб. м пръскан бетон по целия свод на тунела, 516 т армировъчна стомана, 5400 т асфалт, 790 куб. м тротоарни блокове. Изградена е сложна дренажна система, която отвежда водите, задържани от хидроизолацията и предпазва новата облицовка. Изградена е и система за опасни разливи. В резултат от всички дейности тунелът вече е напълно сух и без течове, подчертават от АПИ.


Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Ключов командир на "Хамас" е убит при израелска операция
България спечели награда за най-добро артистично изпълнение на "Евровизия 2026"
Съдебната власт не е държава в държавата
преди 5 години Един тунел е поправен. Още 33 броя остават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години След сегашния ремонт на дясната тръба (в посока София) за 47.5 млн. лв. и на лявата за 22 млн. лв. "Витиня" е приведен към европейските стандарти.T.e. 69.5 млн. лв. ремонт за един тунел! Колко още тунела има, които не са пипани от изграждането?И възможно ли е други тунели да са толкова опасни, след като 35 години "Витиня" е била куха и без армировка, но никой не е знаел и не е предприел мерки? отговор Сигнализирай за неуместен коментар