IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

А. Шарков: Няма да поскъпват лекарствата въпреки тенденцията на ръст при суровините

Съществува сериозна ценова регулация в Европа и в България, заяви икономистът

13:26 | 27.05.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Заради сериозната ценова регулация, която съществува в Европа и в България, въведена при предходната икономическа криза, колебания в цените на лекарствата не може да има. Това коментира по Нова телевизия икономистът Аркади Шарков от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) по повод глобалната тенденция за поскъпване на суровините за медикаменти.

„Лекарствата без рецепта имат таван на цените, лекарствата с рецепта, които не се заплащат от Здравната каса, имат пределна цена, а лекарствата, заплащани от касата, са ценово реферирани с 10 други държави от ЕС. Най-ниската се избира за България”, обясни Шарков.

Наблюдава се глобална тенденция за поскъпване на суровините за лекарства, а причината за това е задаващата се икономическа криза. Въпреки това поскъпване на лекарствата не се очаква, категоричен е той.

Затова и политиката на ЕС в момента е към промяна на фармацевтичната си стратегия, така че да измести до 2025 година 50% от производството на активни вещества за лекарства на територията на ЕС, а другите 50 на сто да са диверсифицирани по света. 

Икономистът посочи, че производителите във фармацевтичния бизнес в последната година са компенсирали цените в свой ущърб.

„В момента вървят обсъждания с ЕК да има данъчна дерегулация, за да продължат тези лекарства да са достатъчно достъпни за гражданите. В повечето случаи разликата се е прибирала от държавата под формата на ДДС, ценово рефериране или на т.нар. отстъпки. Сега идеята е да се олекоти тази тежест от производителите и гражданите да получават лекарствата на същата цена, на която са ги получавали, така че да няма рефлексия върху тях заради кризата”, обясни Шарков.

На въпрос за предизборните обещания за безплатни лекарства за пенсионери и деца икономистът каза, че докато съществува служебно правителство, пари трудно ще се намерят за каквото и да е. „Всъщност пари винаги могат да се намерят, въпросът е кой ще плати накрая сметката. Безплатното излиза най-скъпо и обикновено това е косвено купуване на гласове“, уточни той.

„Така или иначе има лекарства за хронично болни пациенти, които са 100% реимбурсирани от НЗОК и са безплатни за пациентите“, припомни Шарков. Той обаче допълни, че при сърдечно-съдовите заболявания лекарствата се реимбурсират едва на 25% и там е най-голямото доплащане от пациентите.

„Доплащането не е вредно, то предпазва както нашите данъци, така и дава сигурност, че продуктът реално е продаден. Защото в противен случай злонамерени играчи на пазара могат да реекспортират стоката под предлог, че тя е продадена, а тя не е“, каза още Аркади Шарков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:05 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още