IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

До 200 хил. работни места предоставят работодатели на украински бежанци у нас

Социалните условия, здравеопазването, образованието за децата са ангажимент на държавата, посочиха от БСК

11:39 | 28.02.22 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Nemesh Yanosh / UNIAN</em></p>

Снимка: Nemesh Yanosh / UNIAN

До 200 хиляди работни места могат да предоставят българските работодатели на украинските граждани, които търсят убежище от войната у нас. Това каза в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.

БСК в момента е ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели. Почти няма сектор, в който тези хора да не могат да намерят работа, допълни Митрев, като открои туризма, машиностроенето, транспорта. 

Украинската образователна система е добра, близки сме по език, култура и религия, нещата, които ни сближават са много, изтъкна той и напомни за голямата българска диаспора там, членовете на която много бързо могат да станат част от нашата икономика. Работодателите са в диалог с правителството за това до дни да има възможност чрез единния информационен портал в помощ на напускащите Украйна да се обменят данни за търсенето и предлагането на работна сила в страната.

„България загуби голяма част от работната си сила през последните години – мнозина загубиха живота си в пандемията, други отидоха да търсят своето щастие извън страната, демографската криза допълнително засили проблема с дефицита на кадри. Всичко това ни принуждава да търсим кадри и да предложим работа на хиляди хора, защо не това да са и хора, бягащи от войната“, каза Митрев. Той изтъкна, че работодателите са готови заедно с държавните институции да предприемат съответните необходими промени в нормативните актове, за да се улесни наемането на хора от трети страни, в това число и на украинските граждани. 

Митрев съобщи, че работодателите подготвят своите позиции как практически да стане интеграцията на украинските граждани, избрали страната ни за убежище от войната. Осигуряването на работа ще е от страна на работодателите, но социалните условия, здравеопазването, образованието за децата, които пристигат у нас, трябва да са ангажимент на българската държава, напомни Митрев.

Той оцени като първа стъпка в подкрепа на украинските граждани открития от българското правителство първи в ЕС единен информационен портал в помощ на напускащите страната. Чрез този портал ще станат ясни данните за броя на хората, които търсят убежище в страната ни. Разговорът за социално-битовите условия и работните места е следващата стъпка и затова бизнесът ще предложи на правителството в тази платформа да се включи и възможността заедно с Агенцията по заетостта да се предоставят свободните работни места, данни за работодателите, които търсят хора със съответния профил – образование, специалност, професионални квалификации.

Работодателите подновяват и предложенията си за промени в законите за чужденците и за трудовата миграция, но те трябва да са и в контекста на общоевропейски решения, каза Митрев.

Тези дни стана известно, че Европейската комисия ще предложи да бъде задействана за пръв път директивата за временна закрила спрямо украинските бежанци. Целта е предоставяне на статут на закрила на чужденците за времето на целия престой, достъп до трудовия пазар, до жилищно настаняване, до системите за здравни грижи, образование и за социална защита, или до средства за живот. Включено е също правото за събиране на семейства при определени изисквания.

Митрев изрази съжаление, че на ниво ЕС не са видими предложения за защитни механизми, които да са работещи за икономиката на Общността заради военните действия в Украйна.

Хотелиерите в България също изразиха готовност да предоставят подслон и работа на бежанците от Украйна, стана ясно от позиция на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).

Съчувстваме на гражданите на Украйна за случващото се в страната им и се надяваме конфликтът да приключи максимално бързо. Съпричастни сме и ще положим всички усилия, за да намерят временно убежище в България.

България е туристическа страна, в която около 13% от БВП се реализира благодарение на туристическия сектор. Нашата икономика е изключително зависима от туризма, а за десетки хиляди семейства и малки населени места това е и единственото препитание, посочват от организацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 2 години
тоя път всковците ще им дадът цяла МРЗ и неделята офф... сега сме ларж!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
Vanesa
преди 2 години
Този филм бг работодатели го играха вече преди няколко години, когато правителството даде т.н зелени карти за работа в туризма на украинци. Хотелиерите им плащаха по половин МРЗ, а ги караха да работят по 12 часа 30 дни в месеца, в следствие на което украинците напускаха в разгара на сезона и следващото лято изобщо не се появиха. Да не говорим, че колкото и да са близки езиците, езикова бариера имаше и трудно се разбирахме. Дори и малкото украинци, които идват в момента в БГ ще останат временно, някои ще се върнат в Украйна, други ще заминат на Запад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още