Целта на добрата киберзащита е да минимализира риска от успешно проникване и да ги направи много по-трудни, изискващи големи финансови и човешки ресурси.
ИТ експертът даде за пример "Български пощи", дружество, което е част от критичната инфраструктура, чиито системи са били публични или лесно са ставали публични. Коцев е на мнение, че те могат да бъдат защитени без особени проблеми.
„Държавният сектор в България изостава от частния в областта на киберзащитата заради липсата на инвестиции и неосведомеността на хората, работещи в институциите, и опасенията им, че дигитализацията застрашава работните им места“, посочи Коцев.
Според него всяка държавна институция трябва да прави обучение на персонала в случай на хакерска атака, за да реагира в реално време. „Трябва да погледнем какъв е рискът за всяка една институция и да се изгради модел на заплахите. Следва да се направи проверка на сигурността и защитните механизми", съветва ИТ специалистът.
Коцев обясни, че реакциите при инцидент са съвкупност от хардуерни и софтуерни решения, човешки персонал, и изграждане на политики и процедури във всяка една организация.
Кои компании в България са най-честите обекти на хакерски атаки? В кои сектори в световен мащаб има пробиви заради големия брой системи и служители? Как се защитават системите в енергетиката и как се развива хибридната война на фона на реалните бойни действия в Украйна може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.