От БЛС са категорични, че какъвто и здравноосигурителен модел да се приеме, за в бъдеще лекарите трябва да участват в договарянето на националната рамка. За лекарското съсловие основополагащ момент в бъдещия бюджет за 2019 г. трябва да бъде невъзможността за прехвърляне на гласуваните средства по пера. Това коментира по БНР д-р Иван Маджаров, предсезател на съюза.
По думите му само така се гарантира, че решението на парламента относно политиката във всяка една от сферите ще бъде спазена. Също и невъзможността за предварително изпълнение на глоби – не може да удържат пари от лечебните заведения, когато те са обжалвали дадено наказание - това е форма за натиск и има голяма вероятност някой да бъде фалиран.
Той е категоричен, че трябва да се започне да се говори за сумите, които НЗОК дължи на български болници за минали години. „Иначе нямаме нищо против да се предвиждат средства за плащане на дейностите в чужбина. Не е необходимо да си затваряме очите, за да трупаме лихви“.
По думите на председателя на Лекарския съюз има възможност с наличните пари, които се предвиждат като увеличение на бюджета, да се осигури повишение на някои евтини пътеки, които се изпълняват предимно в лечебни заведения от първо ниво, като общинските. Според него трябва да се помисли и за тази пътека за долекуване и продължително лечение, защото там парите са малко и никой не проявява интерес да я изпълнява.
За профилактика също трябва да се предвидят допълнително средства, смята д-р Маджаров. Според него профилактичните прегледи трябва да бъдат задължителни, но в момента средства за това няма.
Днес започват преговорите между Здравната каса и Лекарския съюз по Националния рамков договор за 2019 година. Цените и обемите на медицинските дейности в болничната помощ ще са част от обсъжданите теми.
Въпреки увеличението на бюджета на НЗОК за 2019 година с 490 млн. лева от Лекарския съюз предупредиха, че промяната в някои законови актове през Закона за бюджета като прехвърлянето на Фонда за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина към Здравната каса, премахване на Обществения съвет към Фонда, както и преминаването на Изпълнителната агенция „Медицински одит“ и Изпълнителната агенция по трансплантация към Агенция „Медицински надзор“ не трябва да става без обществено обсъждане.