Европейските индекси приключиха седмицата на определено негативна територия, след като опасенията за световния икономически растеж, дълговите кризи и финансирането на банките доведоха да сериозен спад на фондовите пазари, съобщи CNBC.
Акциите на кредитните институции останаха под натиск през цялата днешна сесия, като нарастващите разходи по заемите са последният удар по измъчения сектор, който се бори с все още неразрешена регионална дългова криза.
Постоянните опасения за справянето с кризата, особено липсата на политическо единство, както и частичната забрана за къси продажби в някои от държавите от еврозоната също допринесоха за неблагоприятните резултати в сектора, твърдят брокери.
Най-тежко засегнати бяха британските и германските банки, тъй като в двете държави няма забрана за късите продажби.
Днешният спад бе „продължение на същите две теми: опасенията за перспективите пред световния ръст и опасенията за стабилността на еврозоната“, заяви Алън Браун, старши инвестиционен служител в Schroders.
Индексът FTSEurofirst 300 отстъпи с 1,5% до 911,26 пункта, като през месеца спадът му достига 16%, което би било най-голямо месечно понижение от 1999 г., а на годишна база отстъплението му е от 19%.
В Германия DAX загуби 2,2% до 5 480,00 пункта, а акциите на Deutsche Bank – понижиха стойността си с 2,7%.
Френският САС 40 отстъпи с 1,9% до 3 016,99 пункта.
Във Великобритания FTSE 100 намаля с 1% до 5 040,76 пункта, като акциите на Lloyds Banking Group понижиха стойността си с 4,8%.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Какво означава, ако видите черен кос?
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени