Европейският съюз наложи санкции на Унгария за неизпълнение на плана за понижаване на бюджетния дефицит, съобщи AFP, цитирана от РИА Новости, като се позова на източник от дипломатическите кръгове на съюза. „Решението бе взето“, цитира AFP източника.
Унгария е първата държава, спрямо която се въвежда санкция от подобен тип.
Малко по-рано финансовите министри на държавите от еврозоната (т. нар. Еврогрупа) одобриха мнението на Европейската комисия, че Унгария не е направила достатъчно за понижаване на бюджетния си дефицит под 3% от брутния вътрешен продукт, каквото е изискването за държава-членка на ЕС, съобщи Ройтерс.
Същото изискване бе предявено към Белгия, Кипър, Малта и Полша.
Макар че бюджетният дефицит на Унгария се очаква да падне под 3% през тази година, ЕК вече обяви, че това ще стане благодарение на еднократни мерки и че той ще нарасне отново през 2013 г.
„Министрите одобриха решение, че Унгария не е изпълнила препоръките по процедурата за прекомерен дефицит“, заяви дипломат от ЕС пред Ройтерс.
„От момента, в който министрите одобрят преценката на комисията, че Унгария не е предприела ефективни действия, комисията може да реши да спре 100% плащанията по кохезионните фондове за Унгария за 2013 г.“, заяви на свой ред представител на ЕС.
„Унгария ще трябва да предприеме действия до края на годината, за да промени мнението на комисията“, добави той.
Малко по-късно днес се очаква среща на унгарския премиер Виктор Орбан и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, които трябваше да обсъдят евентуално подновяване на преговорите между Унгария и международните кредитори в лицето на ЕК и Международния валутен фонд за предпазен заем за страната, който да бъде използван само в случай на нужда.
От ЕК вече предприемаха съдебни действия срещу Унгария, за да бъдат променени законите за централната банка, съдебната система и защитата на личните данни, които според комисията не съответстват на законодателството на ЕС.


Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани
Актьорът Дилън Спраус и съпругата му чакат бебе
Краят на войната Русия - Украйна или нов етап от конфликта?
НСИ: Средната заплата в София надхвърля 2000 евро