Европейските лидери трябва да се подготвят за задаващото се разпадане на еврозоната, заяви финландският външен министър Ерки Туомиоя пред Daily Telegraph, цитиран от Ройтерс.
Той казва, че финландските ръководители са се подготвили за разпадането на единната валута с „оперативен план при всеки възможен сценарий“.
„Няма правила за това как може да се напусне еврозоната, но това е въпрос на време. Или Югът, или Северът ще се отцепи, тъй като ограничаващата обща валута носи нищета на милиони и руши бъдещето на Европа“, смята Туомиоя.
„Това е тотална катастрофа. По пътя, по който сме тръгнали ще се разорим. Никой обаче не иска пръв да изостави еврото и да поеме цялата вина“, посочва той.
„Разпадането на общата валута обаче би могло да направи ЕС по-силен и по-добре функциониращ“, казва министърът ветеран в една от малкото държави в еврозоната с първокласен кредитен рейтинг ААА.
„То не е нещо, което някой във Финландия защитава, камо ли правителството, но трябва да сме подготвени“, допълва Туомиоя.
Финландия, която разполага с вето, което може да блокира всяка нова спасителна помощ за задлъжнелите страни в еврозоната, настояваше за обезпечения от страна на Гърция и Испания в замяна на отпусканите заеми.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 13 години Ми финландеца си е откровен в приказките. Ние се наслушахме на фрази как еди еди кой си щял да направи всичко по силите си да спаси еврото. Отдавна е известно , че еврото вреди повече (без Германия). Според мен забуксуването на Франция беше капката която преля чашата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Така е, мисля, като се заседят пазарите, трябва някоя новина да ги раздвижи, за да се разцъкат селл/ байчетата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Слаб, не слаб, човека казва нещата каквито са. Докато евробюрократите си говорят измислици и се чудят как да изкарат пари от единия джоб и да ги натикат в другия и двата да са пълни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Щом и външен министър на малка държава започна да разсъждава по икономически въпроси и да се изказва за неща които не разбира е много лошо. Вярно е че в момента ЕЗ е повече въпрос на политика отколкото на икономика, но все пак трябва най-малкото да си доста слаб политик за да приказваш такива неща, на всеки му е ясно че всички страни си имат планове за разпад на еврозоната и още какви ли не планове, но да говориш такива неща е доста малоумно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Мине не мине някои ден и поредната новина в тоя смисъл. Аз пък си мисля че само ни манипулират с това бомбандиране с негативи ....ама що ли не знам ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Симбиозата на икономиките е толкова добра, че на никой не му изнася да я напусне. Германия дори и да я бият няма да иска да няма евро, защото икономиката и ще стане миниатюрна в сравнение със сега. Единствената страна, която би била "годна" да напусне ЕЗ е България , но тя не случайно не е в нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Това много добре се знае от героично задлъжняващите и още по героично спасяващите ги държави с изсуственно надут БВП благодарение на пазара за стоките им в героично задлъжняващите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Той плана е еврото да се разпадне за кратко време и с разпада му дълговете да отидат в рая на дълговете и веднага на другия ден ще кажат - то вече е безполезно да се напуска еврото от някой понеже икономиките ще вървят разтоварени от дълговата тежест.Няма да има нужда вървежни икономики да напускат еврото и пак ще си има евро , но по банкнотите ще се появи една нула. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години На мен пък ми е чудно как точно Финландия е подготвена?Че те са по-зле и от нас в много отношения.Финландската икономика се крепи основно на това, че повечето финландци работят през делничните дни в съседни по-богати държави и през уикенда се прибират по домовете си.ЕС спонсорира Финландия с доста фондове за да ги крепи понеже не са много като население и сега някакъв свирчо (дето ми напомня на нашия Станишев) се пъчи че били готови за разпад на тоя ЕС дето ги храни.Като се разпадне ЕС може да няма повече еврофондове Финландия и тогава какво? Обратно при Русия в Евразийския съюз ли или по традиция ще прави финландска империя? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ситуацията вече наподобява каубойски екшън - чакат първия на когото не издържат нервите само да помръдне ................... и се започва патакламата! Доста трупове ще останат на сцената. отговор Сигнализирай за неуместен коментар