Европейската комисия (ЕК) одобри антидъмпингови мерки срещу вноса на китайски соларни панели и клетки от Китай, става ясно от съобщение на регулатора. В изпълнение на плановете си Европейският съюз ще наложи мита в размер на 11,8% през следващите два месеца.
Втората стъпка е мито в размер на 47,6 на сто, което влиза в сила от 6-и август 2013 година. Това ниво премахва негативните ефекти на дъмпинговите практики, смятат експертите от комисията.
Анализите на европейските институции, започнали през септември 2012 г., са показали, че китайските компании изнасят за Европа соларни панели и клетки на цена с 88% под себестойността им. Благодарение на тази практика китайските компании държат дял от 80% от европейския пазар на соларни панели.
Това значително нарушава интересите на европейските производители на панели и много от тях са изправени пред фалит.
Използването на възстановяеми източници на енергия е в основата на енергийната „революция“ на ЕС. В общността са заложени мерки за увеличаване на дела на използваната енергия от възстановяеми източници до 20% от общата през 2020 година.
Според прогнозите на ЕК, ако практиките на китайските компании не бъдат прекратени, ще бъдат изгубени 25 хил. работни места в общността. Налагането на високите мита не само, че ще спаси тези места, но има и потенциал да създаде нови, смятат още експертите.
От ЕК допълват, че ще продължат да анализират ситуацията и да изслушват мненията на заинтересуваните страни.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби


преди 13 години ГЛобализацията изигра много лош номер на нас като държава, а скоро очакваме и в Европа. Но нищо, човечеството се учи чрез грешки. Много важно, че тези грешки обричат милиони хора на мизерия, важното е тиквите в Брюксел да се поливат добре и евентуално някой ден да вземат правилно решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въпросът, в Китай ли е 88% под себестойността или в Европа 88 % над себестойността, като се има на предвид какви пари на данъкоплатците се хвърлят в тази насока. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Всъщност аз лично одобрявам решението. Но е факт, че се стигна до него когато бръкнаха в джоба на най-сериозното лоби в европа - енергийното. Те ще кажеш сега се събудиха и видяха, че стоките от Китай са с дъмпингови цени!? Всъщност панелите не се различават от никоя друга стока като политика от Китай. За мен абсолютно всички стоки от там трябва да със сериозни мита. Да видиш как ще падне безработицата в целия ЕС, която в момента на критични нива! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да де, ама нали разбираш, че в името на "модерния робовладелски строй" /чрез дъмпинга/ печелят "мениджърите и местни партийни лидери", а не го правят с благородна цел на тази ниска себестойност... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нали брюкселските зелки реваха да сме енегийно ефективни и да можем сами да си произвеждаме електроенергията. Как подяволите това да стане със скъпите им панели. В момента в който цената им стане по изгодно от това да съм вързан към ерп-то с удоволсвие бих ги сложил на къщатата си и така да намаля значително сметката си за ток. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Абсолютно чикиджийска позиция възприема ЕС.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Държавата им субсидира износа, както и на всичко останали стоки.Така че трябва да се наложат високи мита на китайските стоки, докато Китай не въведе пазарен курс на валутата си и не стане истинска пазарна икономика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Обърни внимание:"китайските компании изнасят за Европа соларни панели и клетки на цена с 88% под себестойността им" - това е без печалбата !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Със собствен добив на скъпи (редки) суровини и материали съкращават много звена до производство на профукта, а и печалбата им е по-ниска от тази в ЕС:Рецидивиращ или непрекъснат дъмпинг това са случаите, в които дъмпинга бива практикуван постоянно при износ, с цел максимизиране на продажбите и приходите на местния производител.http://vnos-iznos.com/%D0%B4%D1%8A%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%B2-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години суровините (материалите) са техни -> и от там правят дъмпинг отговор Сигнализирай за неуместен коментар