Сценарий с един по-продължителен период от време с ултра ниска инфлация в еврозоната е малко вероятно да се разиграе, но Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да стартира програма за изкупуване на активи в случай, че ценовият растеж изостане още. Това смята вицепрезицентът на финансовата институция Витор Констанцио, цитиран от WBPOnline.
„ЕЦБ е в готовност да въведе допълнителни неконвенционални инструменти, ако се покачи вероятността от подобен сценарий“, отбелязва Констанцио в своите бележки за Атинския симпозиум за банковия съюз, паричната политика и икономическия растеж. „Отговорът на политиката ще включва широкомащабна програма за покупка на активи. Опитът на други страни с подобни програми свидетелства, че те могат да бъдат проектирани ефективно.“
По отношение на растежа на цените според него има „малък“, но не „значителен“ риск, един неблагоприятен шок за възстановяването на валутната зона да доведе до по-продължителен период на ниска инфлация.
„Широкомащабните покупки на активи ще позволят на ЕЦБ да продължи да следва мандата си дори и при по-неблагоприятни обстоятелства“, твърди Констанцио. „Въпреки това е важно другите мерки също да изиграят своята роля.“
Вицепрезидентът на ЕЦБ се позова на казаното от Марио Драги, който увери, че Изпълнителният съвет ще прибегне до използването на неконвенционални инструменти, ако възникне опасност инфлацията да се задържи ниска твърде дълго.
Държавите също трябва да се включат в битката с икономическата стагнация, убеден е Констанцио.
„Държавните разходи трябва да бъдат пренасочени към публични инвестиции във инфраструктура и образование. Международната търговия и мобилността на пазара на труда трябва да бъдат насърчавани“, споделя той. „Това са най-добрите рецепти, които да гарантират, че стагнацията ще остане чисто академична хипотеза.“


Увеличават се случаите на чревни инфекции във Варна
Шофьор помете две деца и отказа проба за алкохол
За 7 дни": КАТ написа 31 456 фиша и 3009 акта
Спартак Варна и ЦСКА 1948 откриха сезона в Първа лига с зрелищен мач с 4 гола
Исторически момент: За първи път в България Airbus Beluga ST кацна на летище Бургас (СНИМКИ)
Смъртта на сенатор Греъм лишава Украйна от ключов съюзник
Регулацията на криптопазара не означава непременно допълнителни данъци
Palantir: AI ще промени войните
Palantir: Пентагонът въвежда AI най-бързо в американската икономика
Тръмп: Китай и други съперници на САЩ могат да компрометират изборите, част 2
Трябва ли да гасим мотора в жегите, ако вентилаторът все още работи?
Офанзивата на Peugeot започва с тази кола
Скритата функция на вратата, за която почти никой не знае
Lamborghini отказа да възкреси ръчните скорости
Единствено по рода си Bugatti пенсионира легендарния W16
Рейтингът на одобрение на Путин пада с рекордни темпове от началото на войната
Пекин: Никога не сме се намесвали в изборите в САЩ
Прическата на пластове на Кая Гербер е най-актуалната за лятото
Лекари: Повече пари няма автоматично да подобрят здравеопазването
Кой ще плати по-екологичните опаковки за напитки?
преди 12 години Всмукни малко кафе, че не ти се разбира! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар