До края на следващата седмица ще има нов кръг от преговорите между Русия и ЕС за газовите доставки през Украйна, съобщава руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ИТАР – ТАСС.
Точната дата не е определена, но срещата ще се състои на 17-18 юли в Москва, допълни още Новак. Той посочи още, че руската страна планира „Южен поток” също ще бъде част от преговорите с европейските чиновници.
През последните седмици Москва оказва сериозен натиск за реализацията на проекта. Външният министър на Русия Сергей Лавров направи няколко визити в страните, през чиято територия ще минава газопровода. В Сърбия беше подписан и договор с дъщерната компания на „Газпром” – „Центргаз”, за цялостната реализацията на проекта на сръбска територия.
В края на юни, по време на визитата на руския президент Владимир Путин в Австрия, „Газпром” и OMV подписаха споразумение за проектна компания South Stream Austria. Компанията ще бъде натоварена с изграждането на газопровода на австрийска територия.
У нас на този етап работата е спряна заради започнала наказателна процедура относно неяснотите по избора на изпълнител на „Южен поток” в България. Уверенията на нашите власти обаче са, че работата ще продължи след като бъдат изчистени проблемите.
Като цяло Брюксел е против реализацията на проекта в сегашния му вид. Причината са нарушенията по отношение на Третия либерализационен пакет . Работна група между ЕС и Русия трябва да изглади проблемите и да направи „Южен поток” съвместим с европейското законодателство. Заради кризата в Украйна обаче работата на експертите спря.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"