Министерството на икономиката на Германия ще даде зелена светлина за продажбата на подразделението на RWE за производство на петрол и газ Dea на руския инвеститор Михаил Фридман въпреки обтегнатите отношения на Запада с Русия заради кризата в Украйна, предава Ройтерс, като се позовава на две лица, запознати със случващото се.
Икономическото ведомство съобщи през юни, че проучва възможностите за блокирането на продажбата на Dea за 5,1 млрд евро на Letter One - групата от инвеститори с руския олигарх Фридман начело. Сделката беше оповестена през март.
Тогава споразумението за продажба бе подложено на критики от висши германски политици, тъй като тъкмо тогава отношенията между Русия и Запада се обтегнаха. От своя страна Германия задоволява близо една трета от газовите и петролните си нужди от Русия.
Като част от сделката Фридман, който е вторият най-богат руснак, и другите инвеститори ще получат достъп до близо 190 лиценза за добив на петрол и газ и концесионни договори в Европа, Близкия изток и Северна Африка.
На теория германското правителство може да се позове на клауза в своето законодателство, касаещо международната търговия, по силата на която властите могат да блокират сделки за сливания и придобивания, които заплашват обществените ред и сигурност. Подобен ход обаче би бил безпрецедентен.
Първоначалните нагласи на RWE бяха сделката да бъде финализирана до края на годината. Антитръстовите органи на Европейския съюз вече дадоха своето съгласие.
Представители на министерството, на RWE и на консорциума Letter One са отказали коментар, уточнява Ройтерс.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара