IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Растящите цени вгорчават турския Курбан Байрам

Високите цени на храните бяха един от основните двигатели на инфлацията, която достигна 16% през юли

13:01 | 21.08.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

 

Фехми Тасюрт, ръководител на Камарата на месарите в Истанбул, казва, че цената на животно за Курбан Байрам е с 10% по-висока тази година, което означава, че доставчиците са поели част от растящите разходи.

„Както купувачите, така и продавачите изпитват трудности при обмена тази година. Продавачът и купувачът се срещат по средата“, отбелязва Тасюрт.

Нарастването на цените подлага клиентите на натиск. Въпреки че е обичайно приятели, роднини и съседи да се обединяват за закупуването на крава или овца за Курбан Байрам, продавачите казват, че тази година техните клиенти идват на по-големи групи. „Хората нямат пари. Те идват тук на групи по петима и опитват да купят дори най-малкото животно“, казва 32-годишният Хасан Нас, животновъд от Североизточна Турция. 

38-годишният купувач Ведат Джан, който разглежда уморените животни за продажба на пазара, е един от хората, изпитващи затруднения. „Дойдох тук да купя овен, но не мога да си го позволя. Стойността на парите намалява“, споделя той.

Бюлент Тунч, ръководител на Турската асоциация на производителите на червено месо, казва, че в Турция има дефицит на червено месо от 150 хил. тона на година. Това означава, че секторът разчита на вносно месо и живи животни, които трябва да бъдат плащани в чужда валута.
 

По негови данни 700 хил. животни са били внесени тази година спрямо 400 хил. през същия период на 2017 г. По-високите разходи за внос се съчетавали с растящите разходи за гориво и транспорт.

Пазар за живи животни в Истанбул. 

Голяма част от фуража за животните също е купуван от чужбина. „Разходите по изхранването на животните бяха около 45 лири за килограм през 2017 г. Тази година те нараснаха на 70 лири“, казва Тунч. Той е недоволен от зависимостта на Турция от чуждестранна продукция.

„Внасяме соя, царевица и ечемик от чужбина. Защо? Имаме ги и в Турция. Ако не се увеличи местното производство, сме обречени на още по-големи загуби“, отбелязва Тунч.

Икономисти и фермери са единодушни, че справянето с проблема изисква повишаване на местното производство. За тази цел са необходими обхватни реформи, които включват по-добър достъп до финансиране за фермерите, повишаване на ефективността и промяна на снабдителната верига.

Министри от турското правителство казват, че знаят за проблема. Миналата година тогавашният вицепремиер Мехмет Шимшек създаде продоволствена комисия, която да проучи структурните проблеми в производството на плодове, зеленчуци и животни. Наследникът му Берат Албайрак обяви намаляването на инфлацията за свой основен приоритет.

Някои производители на пазара в Есенют обаче просто планират да се откажат. „Изглежда, че сме тук, за да загубим пари. Решихме, че няма да дойдем тук да продаваме животни на загуба догодина“, казва 49-годишният Ердал Коркмаз, собственик на текстилна компания, чийто страничен бизнес е продажба на добитък за Курбан Байрам.

Всичко по темата четете тук!

 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 0
Иван Митев
преди 5 години
Ако познавате "кейнсианството" ще знаете, че тази теоретична школа не зачита дали се ползват златни или незлатни пари. Именно поради тази тяхна слабост, то техните тези при условия на ползване на незлатни пари не водят до устойчив полезен резултат.Същественият проблем при Турция е, че Турската централна банка работи при липса за защита срещу щетите от нямането на пълна икономическа стойност на турската лира. Другите неща в икономиката на Турция са съпътстващи подробности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
Иван Митев
преди 5 години
Парите са златни пари и незлатни пари.Златните пари са с пълна икономическа стойност.Незлатните пари са без пълна икономическа стойност.При представеното какво неясно има?Сега проблемът при прилагането на незлатните пари е липсата на защита срещу тяхното вредно влияние от липсата на пълна икономическа стойност.Централната банка (ЦБ) не може да спаси от актуалните злини от липсата на пълна икономическа стойност на незлатните пари, защото ЦБ няма необходимите права.Успешното спасение от сегашните актуални злини в съответна държава е осъществимо с прилагането на защита срещу щетите от нямането на пълна икономическа стойност на въведената парична единица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Дурхан
преди 5 години
Повишаването на лихвения процент ще води до оскъпяване на кредитите и това води до нисък растеж или рецесия ....от своя страна до безработица и социални проблеми ...да се отиде на МВФ и да се теглят заеми значи програми за рестрикции ...Турция няма висок дхржавен дълг като другите европейски страни а има частен ...и по такъв начин ще се накара държавата да вземе дълг и да плати дълга на частните фирми ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
Дурхан
преди 5 години
Интересно е защо всички така наречени икономисти изтъкват като решение на проблема с Ердоган и други политически събития ...демек Турция няма икономически проблем а политически проблем...Южния поток е една икономическа инвестиция на Турция но Запада я превръща в политическа...АЕЦ Аккую е икономическа инвестиция но Сащ я политизира...с една дума оказва се политически натиск върху функционирането на пазврния механизъм...с една дума тоталитаризъм и комунизъм от страна на либералния Запад
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
neverland
преди 5 години
Знам ли, защото може да е въпрос на субсидии, евтина работна ръка, за да докарат добра цена и аритметиката им излиза ако внасят животни. А и животновъдство...някак си не е престижно сякаш, уязвим е секторът от климатични промени, заболявания(някои умишлени).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
neverland
преди 5 години
И както бих казал-политиката е в икономиката и икономиката е в политиката :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 2
neverland
преди 5 години
Да да, така е. Ама какво е "без пълна икономическа стойност"? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 7
Иван Митев
преди 5 години
При представяне на истината, истината е една и съща. Когато се налага представяне на истината се налага (спрямо предишно) нейно повторно представяне.Сега турската лира е без пълна икономическа стойност. Това качество на турската лира принася щети.Спрямо тези щети са възможни два вида поведение: (1) сегашното поведение е с липса за защита срещу щетите от нямането на пълна икономическа стойност на турската лира. Именно това поведение е същественият причинител на развиващата се стопанска криза. (2) Освен това поведение е възможно и (правилно) поведение с прилагането на защита срещу щетите от нямането на пълна икономическа стойност на турската лира.Според мен е полезно поведението с прилагането на защита срещу щетите от нямането на пълна икономическа стойност на турската лира.Според Вас кое е правилното, да се запазва сегашната държавна грешка или да се осъществи подобрение на управлението на паричната система?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 1
neverland
преди 5 години
Мите, дефинирай "без защита срещу щетите от липсата на пълна икономическа стойност на..", дето го повтаряш като мантра :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 21
Иван Митев
преди 5 години
При запазването на сегашната грешка Турската централна банка да работи без защита срещу щетите от липсата на пълна икономическа стойност на турската лира - щетите за гражданите на Република Турция ще се увеличават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още