Близо две трети от европейците не са убедени, че животът щеше да е по-лош без Европейския съюз, показва изследване, цитирано от онлайн изданието Politico.
Допитването, което било осъществено по поръчка на института „Приятели на Европа“ в Брюксел, установило, че 64% от близо 11 хил. анкетирани не са сигурни, че животът им щеше да е по-лош без ЕС. Почти половината (49%) смятат, че блокът е “неуместен“.
Младите участници в анкетата обаче имат по-положително мнение за съюза, като 41% от хората под 35 години са на мнение, че животът щеше да е по-лош, ако го нямаше ЕС.
“Без промяна и реформа ЕС ще остане неуместен за мнозинството от гражданите му“, казва Паскал Лами от института „Приятели на Европа“ и бивш еврокомисар по търговията. Допитването е било осъществено през септември в рамките на кампанията на института „Европа е от значение“.
Но европейците не искат „по-малко Европа“, показва допитването, като 90% от анкетираните са заявили, че ЕС трябва да бъде нещо повече от единен пазар. 81% от участниците в изследването не смятат, че съюзът трябва да определя като свой приоритет прехвърлянето на повече правомощия на националните правителства за вземане на решения, което според института „означава, че националният суверенитет не е проблем за мнозинството“.
Според „Приятели на Европа“ допитването е показало, че европейците искат ЕС да определи за свой приоритет проблеми като сигурността, работните места и справянето с климатичните промени.
Освен това допитването установило, че над една трета от европейците искат повече прозрачност от блока, особено по въпроси като бюджетните разходи, а 41 на сто биха се радвали да имат по-тежка дума например при гласуването на решения, свързани с политиката на ЕС.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"


преди 7 години Глейте им сеира на т,ъпаците как извръщат приказките (говоря за вас ненормални коментиращи.) нарочно да промиват мозъците на хората. Видиш ли ЕС е единственото което може да съществува и друго не, и без него няма алтернатива и е невъзможно да се живее. Абе т,ъпаци ***,и.. кого лъжете бе нещастници. Как живееха държавите без ЕС, а? Като всяка държава си е имала икономика, търговия и стокообмен с другите държави и т.н... Сега нарочно тези на които се дупите, защото не сте достатъчно умни за тях, че да им се кланяте, та нарочно искат да прецакат Великобритания с брекзита за да и сринат икономиката донякъде и после да реват, че видиш ли какво станало с ЮК като излязла от ЕС и че това е единствената алтернатива.. ЕС.. великия.. без ЕС не можело. За да го използвате като пропаганда. Кого лъжете бе нещастни мижитурки... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ...ето го и тоя. ... Стоене-немирниии, стига с вашите червени ,зелени и бенбяни тези. ...отърсете се от политиката, като редите приказки поне в този сайт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години На мен ми е комфортно в Четвъртия райх. За тези за които не е така сме оставили една Червена кочинка като ареал на обитание. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години gadPetar Davam, регистриран на Днес г.--------------------------------------------дежурните маллоумници аре дайте нещо креативно бе бездарници ..... :)) Кога се регистрира ей са преди 15 мин. ? ..... :)) баххти скапаняцците доллни за жъллти стотинки ше продадат и майкка си само и само да не прай нищо съществено да играе джобен тенис и да седи на пропагандната хранилка ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А без НАТО ще е още по добър светът.И да не забравяме варварите в САЩ сатаниска държава източник на зло по целия свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години akо нямаше ЕС много от държавите като нашата и останалите на изток пак щяхме да сме под червения ботуш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години даже ти пускам линк от западна пропагандна страница и освен че НАТО Кандидатите са дежурно бедни особено Сърбия на снимката горе първо седи църквата Александър Невски а това къде се намира иддиоте в Македония ?!?! е що не са лепнали нещо Македонско или сръбско, а наша снимка ?!? Е ние сме в НАТО и ЕС що сме в тоя списък ?!?аааа да Съветския Съюз е виновен Сталин и Ленин и Путтлер !!!Poorest Countries In Europehttps://***.graphicmaps.com/poorest-countries-in-europe отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Македония не е никва "държава скапоаняко ако не знаеш това тамне Западна България, а че Зелю Зелев оллигоффрена я е признал незнапи автоматично, *** и българския народ я е признал ммм ?!?...... и няма кво да ги гледам те не са в ЕС "Манната Небесна" дет осиротяхме с 4 млн. а са извън ЕС..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години одил съм, не ми се отразява никак. У македония ям и пия два пъти по евтино от тук, а има доста арни кръчми ! .... ама незма дали съм бил у елитните, кажи къде да ида ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ...ми аре оди да кръкнеш една две напитки в некоя елитна кръчма из европата та да видим как това ще ти се отрази на годишният бюджет! отговор Сигнализирай за неуместен коментар