Правителствата на страните членки на ЕС трябва незабавно да започнат техническата работа, за да гарантират, че системата с удостоверения за ваксинираните срещу COVID-19 може да бъде въведена в 27-те страни в блока навреме за лятото, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.
Изпълнителният орган на ЕС цели да представи плановете си за „дигитален зелен пропуск“ на 17 март и да си сътрудничи с международни организации, за да гарантира, че системата ще работи и извън блока.
Системата за предоставяне на пътуващите на „ваксинационни паспорти“ е много очаквана от авиокомпаниите и туристическите дестинации, които понесоха удар от пандемията и искат да постигнат растеж в пиковия летен сезон.
Паспортите, за които настояват разчитащите на туризма страни като Гърция и Испания, ще удостоверяват, че човекът е бил ваксиниран, резултати от тестове на хора, които все още не са ваксинирани, и информация за възстановяването на хора, които са се заразили с COVID-19.
„Основата на такъв общ подход е доверието“, заяви Фон дер Лайен в писмо до правителствата на страните членки на ЕС и допълни, че те трябва да започнат да работят незабавно, за да гарантират, че системите ще са готови навреме.
Освен правна рамка системата изисква обща техническа инфраструктура, за да гарантира, че властите в една страна членка могат да са сигурни, че издадените удостоверения от друга страна са надеждни, допълни тя.
Комисията работи със страните членки по дигитална инфраструктура, която да позволи доказването на автентичността на удостоверенията, и тази работа може да бъде завършена до три месеца, отбеляза Фон дер Лайен.
„Система на ЕС може да работи, само ако националните системи са в готовност навреме“, пише тя.
Швеция съобщи в петък, че цели системата й да заработи до лятото и че ще бъде налична на смартфони, в дигитални портфейли и на хартия. Тя ще се основава на електронно ID, система, която повечето шведи вече имат, и ще използва ключ за криптиране, така че удостоверенията да бъдат проверявани на гранични пунктове.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Джорджина Родригес показа пищни извивки в голяма модна кампания за бельо
Пентагонът внезапно отменя разполагането на войски в Европа
Мерките срещу високите цени са взети от френското и немско законодателство
преди 5 години Брех, госпожата като германка има опит с концлагерите и сега - целият свят концлагер.. Браво Урсула, браво дер Лайен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Doctor who mocked coronavirus vaccine refusers dies days after getting jabbed Just days after getting injected with a Wuhan coronavirus (Covid-19) vaccine, Dr. Witold Rogiewicz, a Polish physician who openly mocked vaccine skeptics, died from the jab.https://thewashingtonstandard.com/doctor-mocks-anti-vaxxers-while-getting-experimental-covid-jab-dies-days-later-video/https://***.naturalnews.com/2021-03-05-doctor-mocked-coronavirus-vaccine-refusers-dies-jabbed.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Фааашугите имат много опит с паспортите, пропуските и кой какъв е и какво заслушава, кой ще пътува, кой на къде и къде ще му е последният път...Последният път повече хора умряха в тези им опити отколкото сега от ковида... Да бъдем внимателни и бдителни. Историята винаги се повтаря все пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тези сертификати сякаш ще са като нотариални актове - веднъж издаден ще е паспорт за рая. Ами тази ваксина дали на всички ще подейства? Колко десетилетия ще те предпазва от нещо си - от кой щам? След 3-4 месеца отново ли ще ти издават анекс към първия сертификат??? Къде няма да ме допускат да бъда??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хайде сега джендръсктие *** да обяснят колко било хубаво в тоталитарен ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Айде, агнетата в кошарката и на заколение... отговор Сигнализирай за неуместен коментар