Инфлацията и слабите икономически данни се отразиха негативно на европейските фондови пазари в сряда. Търговията на дребно в Китай пострада от строгите мерки за ограничаване на коронавируса в някои региони на страната през август. Данните за промишленото производство на страната също разочароваха. EuroStoxx 50, водещият индекс за еврозоната, спадна с 1,09 % до 4145,94 пункта. През деня отстъплението се увеличаваше все повече и повече.
Подобна изглеждаше и ситуацията на големите национални борси. Френският Cac 40 загуби 1,04 % до 6583,62 пункта. Британският FTSE 100 обаче се представи значително по-добре с минус 0,05 процента до 7030,45 пункта. Той беше подкрепен от производителите на нефт и суровини, чиито акции бяха търсени на фона на продължаващото покачване на цените на петрола, желязната руда и промишлените метали.
Германският водещ бенчмарк Dax също се озова на червено в сряда следобед. Водещият германски индекс завърши търговията с минус 0,68 процента до 15 616,00 пункта. По този начин параметърът изтри целия ръст, натрупан досега от началото на седмицата.
В края на търговията MDax на 60-те средни акции на фондовия пазар показа още по-силен спад от 1,18 процента до 35 449,10 пункта. Това беше и дневният му минимум.
Анализаторът Франц-Георг Венер от Index Radar посочва, че озовавайки се на около 15 600 пункта, Dax е на нивото от началото на април. С други думи – през последните няколко месеца не се е случило кой знае какво. Икономическите перспективи за Европа сега стават все по-несигурни, отбелязва анализаторът Майкъл Хюсън от търговската компамия CMC Markets UK. В средата на седмицата слабите икономически данни от Китай допълнително подхранваха настъпващите икономически притеснения. Втората по големина икономика в света отново страда все повече от последиците от пандемията на коронавируса при търговията на дребно и в индустрията, поясни още Хюсън.
Индустриалните компании в еврозоната, от друга страна, значително разшириха производството си през юли. В сравнение с предходния месец общото производство се е увеличило с 1,5 %, както съобщи статистическата служба Евростат в сряда. Анализаторите очакваха среден ръст от едва 0,6 %. В сравнение с предходната година производството се е увеличило със 7,7%.
„Икономиките все още не са се върнали до нивата си от преди кризата“, пишат анализаторите на Helaba. „Възстановяването напредва. Забавянето влиянието на паричната политика от година или повече не трябва да се пренебрегва“, казват още те.
На този фон данните за индустриалното производство са важни и позволяват да се направят изводи за развитието на паричната политика. Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ) в момента подкрепят икономическото възстановяване след пандемията с огромни по обем покупки на облигации и ниски лихвени проценти.
Това създава инвестиционна криза, която подхранва ралито на пазарите на акции. Ако централните банки намалят подкрепата си с оглед на икономическото развитие, един важен двигател на фондовите пазари ще изчезне.


БАБХ и ДАНС иззеха 115 кг и 527 литра опасни и забранени продукти за растителна защита
Симеон Наковски преди SENSHI 33: Няма слаби бойци, ще заложа на всичко!
Затварят междуселски път във Варненско за ремонт
По клип в нета: Полицията издири и глоби шофьор за рисково поведение на пътя във Варна
Пуснаха тока в КАТ Варна
Хибрид, основно от Китай: Какво купуват европейците в последните 6 месеца част 2
Битката за AI музиката: артисти отказват песните им да обучават алгоритми
Климатичната криза в Европа оказва натиск на пазарите
Иран смята да забрани на кораби от САЩ и Израел да минават през Ормузкия проток
Мусалем от Фед: Икономиката на САЩ е устойчива
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
Защо ангренажната верига на китайски коли не се сменя по график
Близки и приятели изпратиха писателя и журналист Димитър Шумналиев (СНИМКИ)
Кола се запали на АМ "Тракия" край Ямбол
Западните съюзници са на път да провалят Украйна отново
БАБХ спря замърсени пипер, домати, смокини на границата
Федоров все още се надява да бъде възстановен на поста си