През юни САЩ за първи път изпревариха Русия като доставчик на газ за Европа и има намерението да увеличи доставките на фона на желанието на Брюксел да намали зависимостта си от руския природен газ. Ройтерс анализира възможно ли е това.
Краткият отговор е "Не", защото капацитетът за втечняване на природния газ от САЩ е ограничен. Аварията във втория по големина терминал в страната - Freeport в Тексас, допълнително ограничава доставките. Работата на съоръжението едва ли ще бъде възстановена преди есента.
През 2021 година САЩ изнася рекордни количества природен газ и 34% от него е насочен към Европа. Тогава повечето американски втечнен газ отива в Азия, защото цената е по-висока. Но от началото на 2022 година 68% от износа се насочва към Европа, защото сега цената на европейския пазар е по-висока, отколкото в Азия.
САЩ има достатъчно капацитет, за да добива газ, но не и да го втечнява. Или с други думи, страната може да увеличи износа си, но това ще отнеме време - очаква се през 2023 година да бъде въведен в експлоатация нов терминал - в Мексиканския залив, който да подсили позициите на страната.
Ройтерс цитира данни на Refinitiv, според които доставките на природен газ от Русия от началото на годината в ЕС са почти три пъти по-малко спрямо юли 2021 година и почти наполовина спрямо юни 2022 година. По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) руският газ има дял от 45% от общия внос в ЕС и покрива 40% от потреблението в общността.
Статистиката показва, че не само САЩ се ориентират добре в ситуацията на пазара на втечнен газ в момента. Още редица производители, сред които Камерун, Екваториална Гвинея, Египет и Папуа Нова Гвинея, увеличават износа на втечнен газ за първото полугодие. Разбира се, не всичките количества отиват в Европа, но покривайки нуждите на конкурентите, оставят свободни количества газ за Европа.
ЕС може да разчита още на увеличени доставки на тръбен газ от Азербайджан и Норвегия, както и на неизползвани досега източници, като например Израел. За някои от тях обаче е нужно време, за да се договорят условията за доставка.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 3 години И преди казвах - самият факт, че САЩ са внесли повече газ в ЕС от Русия (ако изобщо е вярно това), вече е не просто плашещ, но ужасяващ за икономиката на ЕС. И не говорете за "дългосрочно". Дългосрочно САЩ имат газ за 7-8 години, Русия - поне за 7-8 ДЕСЕТИЛЕТИЯ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това няма да им попречи да продължат с троленето ( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Американците могат да доставят повече втечнен газ в Европа, ако натоварят повече втечнен газ на Мурманск. Не, това не е руски газ. Неграмотниците да обяснят какъв е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хаххахаха, колко неграмотно и типично по москалски... има примеси на шииит в главата ти ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Абсолютно неграмотно и на 100% невярно !! Точно втечненият е най-пречистен . Защото и най-малките примеси , могат да доведат до експлозия при втечняването . Веднъж втечнен , е универсална суровина за всяка инсталация , независимо от произхода , защото има едно и също съдържание , за разлика от тръбния ... :))) ... и точно на обратно , регазифициран втечнен е с най-високата калоричност , точно заради чистотата необходима за втечняване . Откъде ви събират в *** толкова (цензура) ... ?! ... Някаква причина да се пънете постоянно ?! Имаме поръчани и потвърдени за доставка поне още три товара втечнен до края на лятото , доколкото ми е известно , ще имаме договор за 12 или 14 до около 24 на година . Свърши това с рассийските газове и няма да бъде подновено през следващите 20-30 години ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И какво ? Да се юрнат всички от ЕС да целуват ръката на Путин? Явно това никога няма да стане ,без значение на каква цена!Всичко ще се преболедува .А онези '*** да си затварят западните кладенци или да топлят атмосферата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Трима *** тролейбуса ударно рекламират руския газ. На товарищите по-долу бих казал, че тази песен вече е изпята. Започвайте да стройте тръби към Китай. Европа вече не ви иска "калоричния" газ ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Да се откажеш от качествен природен газ с минимум примеси, за да получиш от 10 хиляди километра много по-некачествения шистов газ с многобройни вредни примеси и по-ниска калоричност, само и само да угодиш на сюзерена, при това по правило на по-висока цена, това какво е, ако не е идьо.тизъм? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Колко терминала трябва да се подпалят, та на зелката да и окапят листата, сиреч да си отхапе езичето? Това е вече 2-ра поредна авария в САЩ. *** инфраструктура. Или палят нарочно, еуропската уния да охлажда супата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А аборигените ще викат - дъждец вали :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар