Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е подписала три кредитни линии на обща стойност 350 млн. евро с дъщерните банки на Националната банка на Гърция (NBG) в България, Румъния, и Сърбия, предназначени за кредитиране на предприятията в съответните страни, съобщават от международната финансова институция.
В рамките на споразумението Обединена българска банка (ОББ) ще получи 150 млн. евро, а Банка Румъняска и Войводжанска банка в Сърбия ще получат по 100 млн. евро ново финансиране.
Трите банки получават средносрочни средства от ЕБВР в подкрепа на тяхната структура на финансиране, за диверсифициране и удължаване на срочността на техните пасиви и увеличаване на кредитирането към икономиката, се казва в съобщението.
“ЕВБР е удовлетворена от разширяването на сътрудничеството си с дъщерните банки на Националната банка на Гърция в региона, тъй като подкрепата на банките и реалния сектор на икономиките на България, Румъния и Сърбия е от важно значение за подпомагане на икономическото възстановяване“, е заявил Ник Тесейман, управляващ директор Финансови институции в ЕБВР.
„Проектът ще осигури непрекъснат поток от кредити към частните компании, опериращи в тези три страни, което е жизненоважно за поощряване на развитието в трудните макроикономически условия”, добавя той.
Този пакет от кредити, всеки от които ще бъде предоставен в два равни по размер транша, е част от съвместния план за действие на международните финансови институции и следва други подобни линии, предоставени през последните 18 месеца на дъщерни дружества на големи западноевропейски стратегически банкови групи, които оперират в региона.
Съгласно този съвместен план, който беше приет през февруари 2009 г., ЕБВР, Световната банка и Европейската инвестиционна банка се ангажираха да предоставят 24,5 млрд. евро в рамките на две години за подпомагане на икономиките на страните от Източна Европа посредством банковия сектор.


Днес започва фестивалът „Море от книги“ във Варна
Хороскоп за 1 август 2026
Близо 3000 мигранти от Мароко навлязоха в испански анклав (ВИДЕО)
Част от „Левски“ без вода в петък
Днес са Богородичните заговезни
Цачев: Продажбата на Shelly е колосална, може да стартира нова ера на БФБ
Скокът на Microsoft от $450 милиарда е най-големият в историята на борсата
Златната среда на инфлацията и разходите в САЩ е мираж
Amazon обяви пето поредно тримесечие на растеж на продажбите в облака
Петролът се насочва към 20% месечен ръст след ескалацията с Иран
Къде да монтирате транспондера за платени магистрални такси
Жена съди Tesla за 10 милиона долара след катастрофа по време на тест драйв
Асистент срещу заспиване или защо Ford накара колана да вибрира
BMW чества 50 години изкуство на четири колела
Ново проучване показва кои са най-опасните коли на пътя
Българин в Сеута: Потоци от мигранти с часове, вероятно са стотици хиляди
Продължават пожарите в Ретимно и Парос, щетите са особено големи
Керемедчиев: Разговорът с Иран затвърди агресивната му позиция към България
Поверия за Богородични заговезни на 31 юли
ЦГМ поема буферния паркинг при метростанция "Бизнес парк"