IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гръцките банки примамват румънците с високи лихви

Депозитите на всички гръцки банки в Румъния са на стойност около 6 млрд. евро, с което държат 18% от пазарния дял

07:49 | 28.06.11 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	През последните пет години гръцките банки &nbsp;в Румъния са отпуснали заеми в размер на 1 млрд. евро<em>.&nbsp;</em><em>Снимка: Ройтерс</em></p>

През последните пет години гръцките банки  в Румъния са отпуснали заеми в размер на 1 млрд. евроСнимка: Ройтерс

Неспокойната ситуация в Гърция оказва влияние и в Румъния. Тъй като гръцките банки спешно се нуждаят от капитал, те се опитват да повишат влоговете в клоновете си, предлагайки високи лихви, пише австрийският Wirtschaftsblatt.

За влогове в румънската валута лея банките предлагат годишна лихва от поне 8%, за влогове в евро лихвата все още е 4%. С тази мярка гръцките банки се опитват да повлияят на спадащия си имидж, който дава повод на все повече спестовници да съхраняват другаде парите си.

Така например избралите влоговете си Alpha Bank, най-голямата гръцка банка в Румъния, ще получават в замяна 8,33% лихва за осеммесечен влог в леи. Средното лихвено равнище за година в момента е 7%. Със специална рекламна кампания банката се опитва да увеличи постъпленията от влогове - който внесе парите си до средата на юли, ще получи още 0,5 процентни пункта.

Принадлежащата към National Bank of Greece (NBG) Banca Romaneasca предлага от няколко дни спестовна книжка с олихвяване от 8,33% за срок от само седем месеца. 

Piraeus Bank пък предлага лихва от 4% за депозити в евро, докато в Румъния средната лихва е 3%. Според анализатори парите от румънските банки редовно се озовават в гръцките майки.

Общо всички гръцки банки в Румъния разполагат с активи на стойност около 6 млрд. евро, а техният дял от целия банков пазар на страната е 18%. 

NBG е мажоритарен собственик на Banca Romaneasca, EFG Eurobank контролира Bankpost, а банките Alpha Bank и Piraeus присъстват на румънския пазар под същото име. Техните активи са над 6 милиарда евро, допълва Romania Libera и посочва, че финансовите институции са в опасност да не могат да получават повече спешно финансиране от Европейската централна банка или от частни институции, представени на финансовите пазари.

Финансовите институции, които са гръцка собственост, са отпуснали заеми в размер на 13 млрд. евро, а депозитите в тях са само 6 млрд. евро, което значи, че гърците са нетен паричен вносител в румънската икономика, особено на пазара за недвижими имоти. Само през последните пет години банките в Румъния, които са клонове на гръцки финансови институции, са отпуснали заеми в размер на 1 млрд. евро за строителство в страната. Те са кредитирали едни от най-големите проекти в Букурещ като Baneasa Shopping Center, Liberty Center, Euro Office и жилищни комплекси.

Междувременно румънският президент Траян Бъсеску увери след приключването на заседанието на Европейския съвет, че нито цент от европейските структурни фондове, отпуснати на Румъния, няма да бъде пренасочен към Гърция, предаде Agerpress.

"За Румъния беше много голям залог изясняването на подкрепата на ЕС за Гърция, защото в Румъния функционират седем гръцки банки, които притежават около 27 % от румънския банков пазар. Затова подкрепихме безрезервно всякаква помощ за Гърция", каза още държавният глава. Той подчерта, че Румъния гледа "с голяма надежда" към решението на гръцкия парламент да одобри програмата за преструктуриране и икономии. "Ние сме изключително последователен поддръжник на Гърция от тази гледна точка", посочи Бъсеску.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
naso_fr
преди 12 години
Първо авторът е написал "За влогове в румънската валута лея банките предлагат годишна лихва от поне 8%...", а после е продължил без да пояснява за всяка лихва, че е на годишна база.Просто лихвите в леи са около 8%, това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 1
SEBULBA
преди 12 години
Възможно е, само, че така както е написано, не оставам с такова впечатление..." ...ще получават в замяна 8,33% лихва за осеммесечен влог в леи"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
Lucifer
преди 12 години
все пак високия % е за румънски ЛЕИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
mrvip
преди 12 години
Лихвите по депозитите винаги се дават на годишна база.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
varna
преди 12 години
Защо да е "някой" - знае се точно кой ще реве...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 6
SEBULBA
преди 12 години
8,33% за 7 месеца. Това не прави ли около 14% годишно?РАБОТАТА Е ЯСНА !!! Някой накрая жестоко ще реве...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още